Palu-Genç-Muş Arasındaki Mevcut Demiryolu Güzargahı DeğişiyorMurat Nehri üzerinde yapılacak Beyhan ve Kaleköy barajları nedeniyle Palu-Genç-Muş arasındaki mevcut demiryolu hattı değişecek. Bu kapsamda 4 milyon 458 bin 492 m²’lik alan ile bu alan üzerindeki muhtesatın kamulaştırılacağı bildirildi.
Mevcut demiryolu hattının, yapılacak Beyhan ve Kaleköy barajlarının altında kalacak olması nedeniyle değiştirileceği bildirildi. Güzergah değişikliği ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’nin dünsü sayısında yayımlandı.

Bakanlar Kurulu kararında, “Beyhan ve Kaleköy barajlarının yapımı nedeniyle baraj gölü altında kalacak olan Palu-Genç-Muş arasındaki mevcut demiryolu hattının deplase edilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan yaklaşık 4.458.492,00 m2’lik taşınmaz ile üzerindeki muhdesatın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2/1/2012 tarihli ve 1 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 3/1/2012 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildi.

Bu kararın ardından bölgede kamulaştırma çalışmaları yapılarak, baraj altında kalacak demiryolu hattı da değişecek.

Barajın yapılacağı alanda bulunan tarihi yerler ile ilgili ise herhangi bir kararın alınmadığı görüldü. Özellikle Kaleköy’deki tarihi yerlerin baraj suları altında kalabileceği belirtiyor.

Kaynak : http://www.medya73.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.