Sakarya’da Şehri Bölen Demiryolu Hattı KalkıyorSakarya’da 114 yıldan bu yana hizmet veren Adapazarı Tren Garı, ulaşımda aksamalara neden olduğu gerekçesiyle Arifiye ilçesinde yaptırılan Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne taşınacak.

Şehrin ortasında kalması nedeniyle ulaşımda ciddi sorunlara yol açan demiryoluyla ilgili ciddi bir adım atıldı. Sakarya Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Sakarya Milletvekilleri ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Tren Garı’nın yeni yapılan şehirlerarası otobüs terminaline taşınması projesini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sundu.

Ankara’da gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan büyükşehir belediye başkanı Toçoğlu, tren garının yeni terminale taşınması konusunda uzun zamandır çalışma yürüttüklerini ifade etti. Trenlerin günde 24 sefer yapması ve garın merkezde olmasının şehir içi trafiği olumsuz etkilediğini kaydeden Toçoğlu; “Tren garını şehir merkezinden çıkartıp, bu sıkışıklığa bir son vermek adına böyle bir çalışma başlatmıştık. Bakanımıza projemizle ilgili bir sunum yaptık. Kendileri makul ve mantıklı bir şekilde hazırlanan bu projeye tam destek vereceklerini belirtti. Proje şehrimiz için hayırlı olsun. 2012 Sakarya’nın yılı olacak.” dedi.

Garın yeni terminale taşınmasının ardından şehir içi raylı sistem için de ilk adımını atacaklarını belirten Toçoğlu, şunları dedi: “Hiç vakit kaybetmeden bu projenin hayata geçirilmesi için çalışmalarımıza bugün itibariyle başladık. Tren garını yeni terminale taşımamızın ardından şehir merkezinden vatandaşlarımızı yeni terminale ulaşımlarını sağlamak adına şehir içi raylı sistem projemizin birinci etabını hayata geçireceğiz. Ardından da şehir içi raylı sistem projemizin farklı hatlarda da hizmet vermesi için çalışma yapacağız. İnşallah çalışmalarımızın neticesinde Sakarya için büyük önem taşıyan bu prestij projeyi hayata geçirip, tren garını yeni terminale taşıyacağız.”

Kaynak : CİHAN

Reklamlar