Sakarya’ya Entegre Toplu Taşıma ProjesiSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Tren Garı ile yeni terminal arasında hafif raylı sistemin birinci etabını hayata geçireceklerini söyledi.

SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas başkanlığındaki heyetin belediyeyi ziyaretinde konuşan Toçoğlu, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile uyumlu bir şekilde çalışma yürüttüklerini belirterek, söz konusu ortaklığın büyük bir sinerji doğurduğunu bildirdi.

SAÜ heyetine Entegre Toplu Taşıma Projesi hakkında bilgi verdiklerini ve görüşlerini aldıklarını ifade eden Toçoğlu, “Maalesef Sakarya’da garın komple taşınacağına yönelik bir algı oluşuyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Şunu açık bir şekilde dile getirmek istiyorum. Adapazarı-İstanbul arasında çalışan trenlerin yeni terminalde yapılmasını planladığımız yeni tren garına gelmesi için çalışıyoruz. Mevcut tren garı ile yeni terminal arasında hafif raylı sistemin birinci etabını hayata geçireceğiz. Mevcut tren garının arazisinin ticari alana dönüştürülmesi söz konusu değil” dedi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise belediyenin şehir için çok önemli bir projeyle ilgili çalışma yaptığını belirterek, şehir için atılan her adımın takipçisi olduklarını söyledi.

Yürütülen çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Elmas, “Kamuoyunda tren garının tamamen kaldırılacağına ilişkin bir izlenim oluşmuştu. Ancak bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde tren garının mevcut yerinden tamamen kaldırılmayacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu güzel bir gelişme. Garın korunması Sakarya için önemlidir. Biz de SAÜ olarak bu şartlarda projeye destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

Hafif raylı sistemin Sakarya için çok önemli bir gelişme olduğuna dikkati çeken Elmas, Marmaray Projesi’nin Sakarya’ya gelmesi konusunda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Kaynak : http://www.sondakika.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.