Şirinyer Tramvayı’nı DLH yapacakİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı öngörülen tramvay hatlarından 13 kilometrelik Üçkuyular-Halkapınar projesine onay veren Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nden (DLH) yaklaşık 5 bin 400 metre uzunluğundaki Şirinyer-Tınaztepe hattına onay çıkmadı. Projeyi hayata geçirmek için TCDD’den 1800 metrelik eski hattı isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin talebine henüz olumlu ya da olumsuz yanıt vermeyen DLH, Büyükşehir Belediyesi’ne ‘hattı biz yapalım’ önerisinde bulundu. DLH’nın önerisi, Büyükşehir Belediyesi’nde de olumlu karşılandı.
Bir yandan kent içinde yapımı devam eden metro hatlarının bir an önce hayata geçmesi için çaba sarf eden Büyükşehir Belediyesi, kent içi toplu ulaşım sorununu çözmek ve metronun diğer toplu ulaşım araçları ile entegrasyonunu sağlamak amacıyla kent içindeki tramvay projelerini planladı.

BELGELER İSTENDİ
Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar-Üçkuyular tramvay hattıyla birlikte Şirinyer-Tınaztepe, 10 kilometrelik Karşıyaka Alaybey-Mavişehir tramvay hatlarının proje ve fizibilite raporlarını yatırım programına alınması için DLH’ye, onaya gönderdi. Geçtiğimiz aylarda Halkapınar-Üçkuyular hattına onay veren DLH, Karşıyaka tramvayıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nden öngörülen yolcu sayıları hakkında ek birtakım bilgi ve belgeler istedi.
Bu arada Büyükşehir Belediyesi Şirinyer-Tınaztepe hattı için mülkiyeti TCDD’ye ait 1800 metrelik eski tren yolu hattını kendilerine tahsis edilmesi için başvuruda bulundu. Fakat aradan uzunca bir süre geçmesine rağmen TCDD’den tahsis konusunda bir yanıt gelmedi. Konu geçtiğimiz haftalarda birtakım temaslarda bulunnak üzere Ankara’ya giden Başkan Kocaoğlu’nun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile yaptığı görüşme sırasında tekrar gündeme geldi. DLH Genel Müdürü’nün de hazır bulunduğu toplantıda Başkan Kocaoğlu, projenin bir an önce yapımının başlayabilmesi için TCDD’nin 1800 metrelik eski tren yolunu kendilerine tahsis etmesi gerektiğini söyledi.
Kocaoğlu, bu konuda Bakan Yıldırım’dan destek istedi. Bunun üzerine DLH Genel Müdürü’nden projeleri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan Şirinyer-Tınaztepe hattını biz yapalım önerisi geldi. Öneriyi olumlu karşıladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu şunları söyledi: “Sayın Bakan’la yaptığımız görüşmede Buca tramvayı da gündeme geldi. Biz projeyi hayata geçirmek için TCDD’ye ait 1800 metrelik eski tren yolu hattının bize verilmesini talep etmiştik. DLH, oradaki arazisinden dolayı sanıyorum 1800 metrelik hattı size vermeyelim 5.4 kilometrelik Şirinyer Tınaztepe projesini biz hayata geçirelim önerisinde bulundu. Biz de DLH’dan gelen öneriye sıcak baktık, olumlu karşıladık. Fakat projenin ne zaman hayata geçirileceği, ilk kazmanın ne zaman vurulacağı konusunda takvimi konuşmadık”

Durak, tramvay için Yıldırım’la görüşecek

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan randevu isteyerek Karşıyaka’ya yapılması planlanan tramvay projesinin onaylanmasını isteyecek. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Karşıyaka’ya yapılması planlanan tramvay projesi rantabl değil” diyen Ulaştırma, Denizcilk ve Haberleşme Bakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın kapısını çalacak. 12 Haziran genel seçiminden sonra Yıldırım’a Karşıyaka’yı ilgilendiren projeler sunarak destek isteyen Durak, bu sefer ilçeye tramvay projesinin kazandırılması için destek isteyecek. Alaybey-Mavişehir arasına Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak projenin bakanlıktan onay beklediğini hatırlatan Durak, “Ankara projeye sadece ‘olur’ verecek. Bu projenin kalmaması lazım. Bizim için önemli. Bakan Bey’le görüşeceğiz. Tramvay hattımız hazır. Bakıldığında en hazır proje bu. Çünkü her şeyi hazır. Bir tane Bostanlı’da derenin üzerine köprü yapılacak. Onun dışında hiçbir masrafı yok. İstimlak yok. Buradan vazgeçilmemesi lazım. Günde en az 50 bin kişiyi taşıyacak. Tramvay temiz enerji demek. Eğer bunu yapamazsak üzülürüz. Bakan Bey’le görüşme talebinde bulunacağız. Bu konunun konuşulması şart. Kendisine projeyi bir daha anlatacağız. Milletvekillerimizden yardım isteyeceğiz. Bu proje sadece Karşıyaka’nın değil İzmir’in projesi” dedi.

Kaynak : http://www.yeniasir.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.