TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Özel Röportaj : Hızlı tren bir hayaldi, gerçek oldu..

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 60 yıldır yok sayılan TCDD’nin dinamik ve ileri teknolojiye sahip hale geldiğini ifade ediyor. Karaman, demiryolunun en güvenli, kaliteli ve ekonomik ulaşım modu olduğunu da kaydederek TCDD’de hedeflerin hiç bitmediğinin altını özellikle çiziyor.


Bir günün içinde Ankara’dan Eskişehir gidip Porsuk Çayı’nın kenarında bir çay içip, akşama da evinize dönebileceğinizi düşünebilir miydiniz? Ama oldu. Şimdi de bu kez; “Antalya’da denize girip akşam evinize dönebileceksiniz” diyor TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman. Bu hayalin gerçek olması da yakın. Daha bir çok müjde var TCDD Genel Müdürü’nden…

TCDD son yıllarda müthiş denebilecek gelişmelere imza attı. Bunlardan başta geleni hızlı tren. Bu konuda bugüne kadar yapılan çalışmaları ve gelinen noktayı anlatır mısınız?
TCDD, son 9 yıldır adeta mucize yaşamakta. 60 yıl yok sayılan bir süreçten sonra, ülkemizin en dinamik, ileri demiryolu teknolojisine sahip bir kuruma dönüşmekte. Demiryollarımızın 2003 yılından itibaren devlet politikası olarak kabul edilmesiyle birlikte, ‘Yüksek Hızlı Tren’ projeleri başta olmak üzere, mevcut hatların yenilenmesi, çeken ve çekilen araçların modernizasyonu, ileri demiryolu sanayinin geliştirilmesi, hemzemin geçitlerin iyileştirilmesi, kent içi raylı toplu taşıma projeleri, gar ve istasyonların restarasyonu ve yeniden cazibe haline dönüştürülmesi ile blok yük treni taşımacılığına geçiş ve lojistik merkezler kurulması başlatılan ve devam eden projelerimiz arasında yer alıyor. Hükümetimizin demiryollarına verdiği desteği rakamsal olarak ifade edersek; 2003- 2010 yılları arasında TCDD’ye toplam 10 Milyar 836 milyon TL yatırım ödeneği aktarıldı. Yani, 2003 yılında 250 Milyon TL ödenek verilmiş iken, bu miktar 2011 yılında 3 milyar 307 milyon TL’ye yükseldi.
Bu anlamda demiryollarına verdikleri destekleri nedeniyle, tüm demiryolcular ve demiryolu sevenler adına Sayın Başbakanımız başta olmak üzere sayın bakanımıza ve tüm hükümet üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bu 9 yıllık süreçte neler başarıldı?
Ülkemizin ilk YHT hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin 1. Etabı Ankara-Eskişehir hattında 13 Mart 2009’dan bu yana başarıyla hizmet veriyoruz. Bu hattımızda YHT öncesinde konvansiyonel trenlerle günde ortalama 572 yolcu taşırken, YHT sonrasında bu sayı günde ortalama 7 bin kişiye ulaşmıştır.
YHT’ye olan talep, otobüs ve özel araçla seyahat etme alışkanlığını değiştirmiştir.YHT, sadece Ankara-Eskişehir arasındaki seyahat süresini değil, YHT+Tren ve YHT+Otobüs kombine bağlantılarla diğer kentlere olan ulaşımı da kısaltmıştır.
YHT+Tren bağlantısıyla İstanbul, Kütahya, Afyon ve YHT+Otobüs bağlantısıyla Bursa’ya olan yolculuk sürelerinde önemli ölçüde kısalmalar olmuştur. 24 Ağustos 2011’de işletmeye açtığımız Ankara-Konya YHT hattında ise günde toplam 8 sefer yapılmakta iken bu sayıyı önce 14’e çıkardık, 2012 yılında toplam 20 sefere çıkarmayı planlıyoruz. Yeni YHT setlerinin temin edilmesiyle Konya-Eskişehir arasında da YHT seferleri planlıyoruz. Diğer taraftan, Ankara-Konya YHT hattı diğer illere de seyahati kısalttı. Karaman’a YHT+DMU bağlantısı sağladık. İlerleyen günlerde İstanbul’a trenle, Konya’dan Antalya, Manavgat, Alanya, Silifke, Mut yerleşim merkezlerine otobüsle bağlantı verilerek, buralara ulaşım önemli ölçüde kolaylaşacak.

İSTANBUL- ANKARA SİVAS

Ayrıca, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin 2. etabı olan Eskişehir-İstanbul ve Ankara-Sivas YHT hatlarının inşası devam ediyor. Her iki etap bittiğinde Ankara-İstanbul 3 saate inecek. İnşası devam eden diğer YHT hattımız Ankara-Sivas’ı ise 2014 tamamlamayı hedefliyoruz. Ankara Sivas da 3 saate düşüyor. Bunun yanı sıra, Ankara-İzmir, Sivas-Erzincan ve Bursa-Bilecik arasında çift hatlı, elektrikli ve sinyalli 250 km hıza uygun yüksek hızlı tren projelerinin ihale süreçleri devam ediyor. 2023 yılı vizyonumuzda, Edirne’den Kars’a, Trabzon’dan Antalya’ya tüm Türkiye’yi yüksek hızlı tren ağlarıyla örme hedefimiz bulunuyor. Diğer taraftan, mevcut sistemin modernizasyonu ileri demiryolu sanayisinin geliştirilmesi, yeniden yapılandırma çalışmalarımız devam ediyor. Keza yük taşımacılığında da çok önemli projelerimiz var. Blok tren işletmeciliğine geçtik. Böylece, 2002 yılına göre taşınan yük miktarı % 58 artarken, taşıma gelirlerinde de % 170 büyüme sağlandı. Özel sektör demiryolu taşımacılığının avantajını gördü. Ayrıca, 16 yerde lojistik merkez kurulacak olup bunlar; 1- İstanbul-(Halkalı), 2- Kocaeli- (Köseköy), 3- Eskişehir- (Hasanbey), 4- Balıkesir-(Gökköy), 5- Kayseri- (Boğazköprü), 6- Samsun-(Gelemen), 7- Mersin- (Yenice), 8- Uşak, 9- Erzurum- (Palandöken), 10- Konya- (Kayacık), 11- İstanbul-(Yeşilbayır), 12-Bilecik-(Bozüyük), 13-K.Maraş – Türkoğlu), 14-Mardin, 15-Sivas, 16-Kars’dır. Samsun(Gelemen) Lojistik Merkezinin I. Etabı işletmeye alınmış, Kaklık (Denizli) Lojistik merkezinin 1. etap inşaat çalışmaları tamamlanmış, Eskişehir (Hasanbey) ve Köseköy(İzmit) Lojistik merkezlerinin 1. etap inşaat çalışmalarına devam edilmektedir. Diğer Lojistik merkezlerin proje, kamulaştırma ve inşaat ihale işlemleri sürmekte.

Tüm lojistik merkezler faaliyete geçerse demiryolu taşımasında yaklaşık kaç ton artış gerçekleşir?
Tüm lojistik merkezlerin faaliyete geçmesi ile demiryolu taşımasında yaklaşık 10 milyon ton artış hedeflenmektedir. Diğer yandan ekonominin can damarı organize sanayi bölgelerini ana demiryolu hatlarıyla buluşturarak, onlara ucuz ve güvenli taşıma hizmeti sunuyoruz. 2002’de OSB ve yük merkezlerini ana demiryoluna bağlayan demiryolu hattı sayısı 2002’de 281 iken 2010 yılında 452’ye ulaşmıştır. Ayrıca, demiryolunun karayolu ile kesiştiği 3.476 hemzemin geçitte iyileştirme yaptık, devam ediyoruz. 530 adet hemzemin geçit ise kontrollü hale getirildi. Bu çalışmalardan sonra hemzemin geçit kazalarında önemli miktarda azalma sağlandı.

DEMİR İPEK YOLU

Uluslararası demiryolunun geliştirilmesi için de önemli projeler var. Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan işbirliğiyle tarihi İpek Yolu’nu Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesiyle yeniden hayata geçiriyoruz. ‘Demir İpek Yolu’ olarak nitelenen proje ile Gürcistan’da 265 kilometre, 76 kilometresi Türkiye sınırları içinde olmak üzere Kars-Ahılkelek arasında 105 kilometre demiryolu inşa edilecek, Azerbaycan’da ise 165 kilometrelik demiryolu yenilenecektir. Marmaray ve 2012 yılında tamamlanması planlanan söz konusu proje ile ilk yıllarda 1,5 milyon yolcu ve yıllık 3 milyon ton yük taşınmasının yanı sıra Çin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacak.
Ortadoğu’ya yönelik de projeler var. İstanbul’dan Mekke, Medine’ye kadar YHT ile gidilmesini hedefliyoruz. Bu projelerde ortak çalışmak üzere İspanya ve Çin’le anlaşma yaptık. Önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili gelişmelere tanık olacaksınız. Bu projelerin hepsi demiryolunun ayağa kalkması ve vatandaşlarımıza çağdaş demiryolu hizmeti sunulması açısından önemli projeler. Ancak doğal olarak kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi YHT projeleri diğerlerine göre bir adım öne çıkıyor.

Ankara-İstanbul arasındaki mesafenin trenle kısalması yine yolcuların merakla beklediği bir gelişme. Biraz ayrıntı verebilir misiniz?
Başkent Ankara ile ülkemizin en büyük kenti İstanbul arasında yapımı devam eden bu projenin tamamlanmasını haklı olarak herkes sabırsızlıkla bekliyor. Zira proje tamamlandığında iki büyük kent arasındaki seyahat süresi 3 saate düşecek. Trenlerin varış ve kalkış yerlerinin şehir merkezinde olduğu, havaalanlarında gidiş -dönüş, bekleme ve uçuş süresi düşünüldüğünde, YHT seyahat süresi uçakla yapılan seyahat süresinden daha kısa olacak. Toplam uzunluğu 533 km olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin Ankara-Eskişehir etabı açılmıştı. Projenin Eskişehir’den sonraki İnönü – Vezirhan, Vezirhan – Köseköy ve kesimleri güç coğrafi koşullara sahip. Bu yüzden bu kesimleri tünel ve viyadüklerle geçmek zorundayız. Şu ana kadar 50 kilometrelik tünelin 30 kilometresi tamamlandı. Bu anlamda Ankara-İstanbul YHT hattı inşaatında zorlu virajın aşıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Proje kapsamında ihalesi tamamlanan 56 km uzunluğundaki Köseköy-Gebze kesiminin yapımına da yakında başlanacak. Ankara-İstanbul YHT hattı, Gebze’den sonra Marmaray projesi ile bütünleşecek. Biz, çalışmalarımızı geceli gündüzlü devam ettirerek, Ankara-İstanbul YHT hattını 2013 yılında hizmete açmayı planlıyoruz. Bu hattın açılmasıyla birlikte vatandaşlarımız, ülkemizin en büyük iki büyük kenti arasında 3 saatlik gibi kısa bir süre içinde hızlı, güvenli ve konforlu seyahat etme keyfini yaşayacaklar. Ankara ile İstanbul artık birbirinin banliyösü olacak. YHT ile Ankara- İstanbul arasında yıllık 17 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz.

Biraz da uzak mesafelerle ilgili çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz, örneğin doğuya, güneydoğu’ya seferler ve trenlerin yenilenmesi gibi. Çünkü geçen gün bir konuşmada Konya’ya giden bir vatandaşımız o kadar memnun kalmış ki, bana şöyle dedi: “Bu tren ise, daha önce bindiklerimiz neydi acaba?” Böyle konuşacaklar çoğalacak mı?
Bir taraftan yüksek hızlı tren hatları inşa ederken mevcut konvansiyonel hatlarımızı ve trenlerimizi ihmal etmiyor, yeniliyoruz. Bu hatların arasında 100-150 yıldır hiç el değmemiş kesimler mevcuttu ve artık buralarda hiç tren çalıştıramaz hale gelmiştik. Son 9 yılda 11 bin kilometrelik konvansiyonel demiryolu hattının 5 bin 700 kilometresini yeniledik. Demiryolunun yenilenmesinden sonra bu hatlar üzerinde seyreden ve artık iyice yavaşlamış olan yük ve yolcu trenlerimizin hızları da yükseldi. Söz konusu konvansiyonel demiryolu hatları üzerine işleyen ve sizinde bahsettiğiniz gibi Doğu’dan, Güneydoğu’dan Akdeniz’den Ankara’ya, İstanbul’a yolcu taşıyan trenlerimizde iyileştirmeler yaptık. Yolcu vagonlarını iç dizaynlarından, yemek salonlarına kadar tamamen yeniledik. Yaz ve kış iklim şartlarında rahat ve konforlu yolculuklar için vagonları klimalı hale getirdik. Sadece uzak şehirler arasında değil komşu şehirler arasındaki yolculukları daha konforlu hale dönüştürmek için Dizel Tren Setlerini (DMU) sefere koyuyoruz. Eskişehir-Kütahya, Adana-Mersin, Tekirdağ-Muratlı ve Konya –Karaman, İzmir-Nazilli gibi yakın kentler arasında da demiryolu ile seyahati keyifli hale getiriyoruz.

Demiryolları 2023’e hazır
2023 yılına kadar ulaştırma sektörüne yapılacak, 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarlık kısmı demiryollarına tahsis edilecek. Böylelikle demiryolları 2023’e hazır hale gelecek.

Günübirlik Antalya diyorsunuz. Rüya gibi. Biraz da bu gelişmelerden söz etsek?
Uluslararası 10.Ulaştırma Şurası’nda ülkemiz ulaşım sisteminin vizyonu belirlendi. Demiryolları için çok önemli kararlar alındı. Ulaşım sisteminin haritası çizildi. Bu kararlar bağlamında; 2023 yılına kadar ulaştırma sektörüne yapılacak 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarlık kısmı demiryollarına tahsis edilecek. Bu çerçevede;
* Yapımları devam eden 2bin 622 km yüksek hızlı tren ağının 2012 yılına kadar tamamlanması.
* 2023 yılına kadar 10 bin km hızlı tren ağının inşa edilmesi.
* 2023 yılına kadar 4 bin km konvansiyonel yeni hat inşa edilmesi hedefleniyor.

Bu çerçevede, Konya-Antalya arasında 450 km uzunluğunda çift hatlı yüksek hızlı tren hattı inşa edilecek. Ayrıca Antalya ile Alanya arasında da YHT hattı planlıyoruz. Proje ile Ankara ile Antalya arasındaki seyahat süresi 2,5 saat olacak. Yani Ankara’dan sabah yüksek hızlı trene binen bir kişi gündüz Antalya’da denize girecek, akşam tekrar evine geri gelebilecek. Veya Ankara’da devlet dairesinde işi olan birisi günü birlik Antalya’dan Ankara’ya gidip gelebilecek. Özellikle ülkemiz turizmine büyük katkıları olacak Antalya YHT hattında yılda 5 milyon yolcunun seyahat etmesini bekliyoruz. Bunlar rüya değildir. Eskişehir ve Konya’da olduğu gibi bu projeler de hayata geçecektir. Yüksek hızlı tren, ulaşım sistemimizde bir devrimdir. Edirne’den Kars’a Antalya’dan Trabzon’a YHT hatları inşa edildikçe bambaşka bir Türkiye ortaya çıkacaktır.

Biraz da uzak mesafelerle ilgili çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz, örneğin doğuya, güneydoğu’ya seferler ve trenlerin yenilenmesi gibi. Çünkü geçen gün bir konuşmada Konya’ya giden bir vatandaşımız o kadar memnun kalmış ki, bana şöyle dedi: “Bu tren ise, daha önce bindiklerimiz neydi acaba?” Böyle konuşacaklar çoğalacak mı?
Bir taraftan yüksek hızlı tren hatları inşa ederken mevcut konvansiyonel hatlarımızı ve trenlerimizi ihmal etmiyor, yeniliyoruz. Bu hatların arasında 100-150 yıldır hiç el değmemiş kesimler mevcuttu ve artık buralarda hiç tren çalıştıramaz hale gelmiştik. Son 9 yılda 11 bin kilometrelik konvansiyonel demiryolu hattının 5 bin 700 kilometresini yeniledik. Demiryolunun yenilenmesinden sonra bu hatlar üzerinde seyreden ve artık iyice yavaşlamış olan yük ve yolcu trenlerimizin hızları da yükseldi. Söz konusu konvansiyonel demiryolu hatları üzerine işleyen ve sizinde bahsettiğiniz gibi Doğu’dan, Güneydoğu’dan Akdeniz’den Ankara’ya, İstanbul’a yolcu taşıyan trenlerimizde iyileştirmeler yaptık. Yolcu vagonlarını iç dizaynlarından, yemek salonlarına kadar tamamen yeniledik. Yaz ve kış iklim şartlarında rahat ve konforlu yolculuklar için vagonları klimalı hale getirdik. Sadece uzak şehirler arasında değil komşu şehirler arasındaki yolculukları daha konforlu hale dönüştürmek için Dizel Tren Setlerini (DMU) sefere koyuyoruz. Eskişehir-Kütahya, Adana-Mersin, Tekirdağ-Muratlı ve Konya –Karaman, İzmir-Nazilli gibi yakın kentler arasında da demiryolu ile seyahati keyifli hale getiriyoruz.

TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ VE TÜDEMSAŞ

Üretimde hangi noktadayız, gelişmeler neler?
Bağlı ortaklıklarımız; Eskişehir’de kurulu TÜLOMSAŞ’ta lokomotif ve yük vagonu, Sakarya’da TÜVASAŞ’ta tren seti ve yolcu vagonu ve Sivas’taki TÜDEMSAŞ’ta ise yük vagonu üretimleri yapılmaktadır. TCDD’nin ihtiyaçları karşılamak amacıyla 80 adet elektrikli anahat lokomotif üretim için TÜLOMSAŞ ile sözleşme imzalanmıştır. TÜLOMSAŞ’ta ayrıca 20 adet Dizel Elektrikli(DE) anahat lokomotifi imal edilecek olup, dizayn çalışmaları sürdürülmektedir. TÜVASAŞ’ta ise 84 adet Dizel Tren Seti (DMU) imalata başlanmış, bu kapsamda üretilen ilk prototip dizel tren seti İzmir-Tire arasında hizmete girmiştir. TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ta TCDD’nin ihtiyacı doğrultusunda 818 adet yük vagonu imal edilecek. Diğer taraftan tarihinde olmadığı kadar ayrılan kaynaklar ve gerçekleştirilen projelerle demiryolları gelişirken, yerli ve yabancı özel sektörle işbirliği ileri demiryolu sanayisinin geliştirilmesini de teşvik ediyoruz. Sakarya’da Kore işbirliği ile EUROTEM demiryolu araçları fabrikası kuruldu. Tesiste halen Marmaray setleri üretilmektedir. TCDD’nin ortaklığında Çankırı’da Hızlı Tren Makas Fabrikası (VADEMSAŞ), VOSSLOH/ALMANYA firması ise Erzincan’da ray bağlantı elemanları fabrikası kurmuş, yurt içi ihtiyacı karşıladığı gibi 17 farklı ülkeye de ihracat gerçekleştirmektedir. YHT hatları için KARDEMİR’de ray üretimi yapılmaktadır. TCDD’nin Afyon ve Sivas’ta bulunan beton travers üretim tesislerine ilaveten, yüksek standartta demiryolu traversi üreten tesis sayısı on adede ulaşmıştır. TCDD ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu arasında yapılan bir protokol ile demiryolu tekerleklerinin de yerli olarak ülkemizde üretilmesine yönelik stratejik işbirliğine gidilmiş olup, ilgili Kurum tarafından üretime yönelik ve tesis kuruluşuna ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

Yurt dışı seferler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ülkemizin bir ucu Avrupa ve Balkanlara diğer ucu Asya ve Orta Doğu’ya kadar uzanıyor. Bu anlamda Türkiye, Asya, Avrupa ve Orta Doğu arasında adeta bir köprü görevini üstleniyor. Çoğu tarihi kültürel bağlarımızın olduğu çevremizdeki ülkeler halkları arasındaki bağları daha da güçlendirmek ve gelişimine katkıda bulunmak üzere: İstanbul-Tahran-İstanbul arasında Trans Asya treni ile Van-Tebriz-Van arasında haftada bir gün Türkiye-İran, Gaziantep-Halep arasında her ayın ikinci Cuma günü karşılıklı olarak Suriye Demiryollarına ait dizel tren setleri ile Türkiye – Suriye, Tahran-Halep-Tahran arasında ülkemizi transit geçerek haftada bir gün çalışan yolcu treni ile İran – Türkiye – Suriye, İstanbul-Bükreş-İstanbul arasında her gün karşılıklı çalışan Bosfor Ekspresi ile Türkiye- Romanya, Bosfor Ekspresine bağlanan vagonlarla İstanbul-Sofya ve İstanbul-Belgrat arasındaki trenle Türkiye- Bulgaristan arasında yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Bunların yanı sıra, Türkiye’den Batı’da Almanya, Macaristan, Avusturya, Bulgaristan, Romanya, Slovenya’ya, Doğuda; İran, Suriye ve Irak’a; Orta Asya’da Türkmenistan, Kazakistan ve Pakistan’a karşılıklı olarak blok trenler çalıştırılmaktadır. Uluslararası Blok Tren taşımacılığı ile 2010 yılında 2,7 milyon ton yük taşınarak 2002 yılına göre %107 artış sağlanmıştır.

ÖZEL RÖPORTAJ : NİHAL ALP       Kaynak : http://www.ekovitrin.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar