TCDD Haydarpaşa Garına sessiz vedaUzun zamandır yapmadığım bir şeyi geçen hafta yaptım. Akşam Haydarpaşa Garı’ndan trene binip Ankara’ya gittim. Dönüşte de Ankara’dan hızlı trenle Eskişehir’e, oradan da Cumhuriyet Ekspresi’yle İstanbul’a döndüm. Yolda çalıştım, muhabbet ettim, yemek yedim, uyudum, sıkıldığımda vagonların arasında dolaştım.

Kocaman tren penceresinden akıp giden olağanüstü Anadolu manzaralarına bakarken başka hiçbir ulaşım aracının aynı tatmini vermediğine hükmettim.

Haydarpaşa’ya indiğimde Türk filmlerinin klasiği “Yeneceğim seni İstanbul!” repliği aklıma geldi, gülümsedim… Çocukluğumda da aynı yerde duran, aynı yeşile boyalı büfelerin önünden geçerken de gülümsedim. Bu muhteşem garda kimbilir kaç kişiyi uğurladığımızı ve karşıladığımızı düşündüm…
Kaç kişinin İstanbul’a ilk kez Haydarpaşa’dan adım attığını ve şimdi hayatlarının kim bilir neye benzediğini… İşinin ehli TCDD görevlilerinin ne çok yüzle karşılaştığını düşündüm…
Bundan sonra daha sık trenle seyahat etmeye, Haydarpaşa’da işim olmasa bile içindeki lokantaya ara sıra uğramaya karar verdim.

Seferler iptal

Ancak Doğu Ekspresi için bilet sorduğumda hayalim, kös bir bulut gibi dağılmaya başladı: Son sefer yılbaşında yapılacaktı… İstanbul-İzmit arası, rayların bakımı için kapanacaktı. Ne kadar? Çok uzun… Aylarca!
Birkaç gün sonra haber çıktı: Hızlı tren için yapılacaklar çalışmalar nedeniyle, Ocak ayında kısıtlı saatlerde tren seferi düzenlenecekti. Şubat itibariyle, 2014’e kadar İstanbul-İzmit arası tren seferleri iptal olacaktı.
Bunun anlamı, Haydarpaşa’dan kalkan tren seferlerinin azaltılması ve bir uzun bir süre kullanımdan tamamen kaldırılmasıydı.

İçime bir ateş düştü: Peki çalışmalar bittikten sonra Haydarpaşa tekrar gar olarak hizmet etmeye devam edecek miydi? Yoksa bilmeden, Haydarpaşa’dan trene son kez mi binmiştim?

Proje ne olacak?

Hatırlarsanız iki yıl önce Haydarpaşa “Gar ve Liman Dönüşüm Projesi“ İBB Meclisi’nin onayından geçmişti. Buna göre Haydarpaşa Garı ve çevresindeki yapılar, turizm ve ticaret merkezi olacaktı. Marmaray’ın da devreye girmesiyle Haydarpaşa’nın işlevi değiştirilecekti.
Ancak kamuoyunun tepkileri, Haydarpaşa’nın çatısının yanmasıyla üst noktaya çıktı. Restorasyon projesinin Danışma Kurulu Üyesi Prof. Afife Batur “Haydarpaşa’nın varlık nedeni olan işlevinin sürdürülmesinde ısrarcıyız” sözleriyle heyecanı yatıştırdı.

Haydarpaşa tartışması o gün bugündür sessizliğe gömüldü. Şimdiyse tren garı, bir süreliğine kullanılamayacak. Elbette rayların yenilenmesine karşı çıkmıyoruz. Neden bu kadar uzun süreceğinin cevabını da uzmanlar vermeli.
Korkum, Haydarpaşa’nın sessiz sedasız İstanbul’a veda etme ihtimali… Şehirde benzer “yenileme” hamlelerine, sessizliğin ardından gelen darbelere o kadar şartlandık ki, aksini düşünmeden edemiyoruz.
Umarım yetkililer Haydarpaşa’nın geleceğini ayrıntısıyla açıklar, ben de haksız çıkarım.

Mehveş Evin
Milliyet

Reklamlar