Topbaş: Levent-Hisarüstü raylı sistemi ve Aşiyan Füniküleri Projesi hazırBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu bölgelerde ulaşıma alternatif olacak mini metro ve füniküler yapıların hazırlandığını söyledi. Topbaş, “Levent-Hisarüstü raylı sistemi ve Aşiyan Füniküleri Projesi’ni hazırladık.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, göreve geldikleri günden bu yana 22 milyar TL yatırım yaptıklarını belirtti. Topbaş, “Metro hatlarından biri olarak düşündüğümüz Levent’ten Hisarüstü’ne, Boğaziçi Üniversitesin’nin bulunduğu noktaya kadar bir metro hattının uzatılması. Bunun kararını verdik. Çalışmalar devam ediyor, inşallah kısa sürede tamamlanacak. Boğaza füniküler sistemle yüzeyden, Taksim’deki gibi tünelden değil yüzeyden gitme imkânı başarılırsa sahille bütünleşme imkanı olur ve böylece sahil trafiğine de büyük destek vermiş oluruz. Böylece metro hattına ulaşma imkanını sahile gelenler kullanmış olur.” şeklinde konuştu.

Bütün hazırlıkların yapıldığını ve projenin kısa sürede biteceğini dile getiren Topbaş, şöyle konuştu: “Buna benzer tarzda aynı şekilde arkadaşlardan bir çalışma daha istedim. Ümraniye Altunizade hattının Ümraniye bölgesinde sahile inen yine füniküler tarzında bir inişle sahile ulaşmayı arzu ettik. Böylece, tepelerden gelenlerin sahile inmesi, sahildekilerin de tepelere çıkması sayesinde metroya ulaşmasını amaçladık. Sahillerde maalesef yoğun bir trafik oluşmakta. Bu önemli bir çözüm olacağına inanıyorum. İki tane füniküler başlangıcı olursa belki başka noktalarda da bunu yaparız diye düşünüyorum. Start verildi. Bütün hazırlıklar yapıldı. Kısa sürede biteceğini düşünüyorum. Çünkü uzun bir mesafe değil. Tek tüp olarak yapacağız, aynı tüpten gidiş geliş sağlanacak. Bahsettiğiniz gibi Etiler hattı yol genişliği açısından sıkıntılı bir bölge. Böylece, otobüs hattı yerine öğrencilerin de metro ile gidiş gelişi sağlayacağı bir sistem devreye girecek. Etiler hattı da rahatlamış olacak.” dedi.

Kaynak : ZAMAN

Reklamlar