Torbalı-Tepeköy hattında istasyon sayısı 5’e çıktıHat üzerinde bulunan Develi köyü sakinlerinden gelen yoğun talep üzerine Büyükşehir Belediyesi ve TCDD, köye istasyon yapılmasına karar verdi

İZBAN hattını 110 kilometreye çıkaracak Torbalı-Tepeköy hattına bir istasyon daha eklendi. Yeni istasyon, Develi köyüne yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin, 80 kilometrelik İZBAN hattını 30 kilometrelik ilave hatla Torbalı Tepeköy’e uzatma kararı alması üzerine Tekeli, Torbalı, Pancar ve Tepeköy’e istasyon yapılması öngörülmüş, ayrıca 7 tane de karayolu üstgeçidi yapılması planlanmıştı. Bu sırada hat üzerinde bulunan Develi köyü sakinlerinden de köye bir istasyon yapılması yönünde talep geldi.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Gelen yoğun talepler üzerine Büyükşehir Belediyesi, proje ortağı TCDD’den Develi köyüne yapılmak istenen istasyonla ilgili görüş sordu. TCDD Bölge Müdürlüğü de Büyükşehir Belediyesi’nin yazısına olumlu görüş verdi. TCDD’nin olumlu görüşü üzerine Büyükşehir Belediyesi, Develi köyünü de projeye dahil etti ve 4 olan istasyon sayısını 5’e çıkardı.

TCDD Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, Develi istasyonu için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorduğu görüşe olumlu yanıt verdiklerini söyleyerek, “Develi’ye istasyon yapılmasında büyük fayda olacağını belirttik. Böylece 4 olan istasyon sayısı da 5’e çıkmış oldu” dedi.

Cumaovası-Torbalı-Tepeköy hattındaki çalışmaların sürdüğünü söyleyen Eriş, kendi yükümlülüklerindeki işlerin yapımı için ihale yaptıklarını ve ihaleyi alan firma ile 26.5 milyon liraya sözleşme imzaladıklarını ifade ederek, “İhale kapsamında ikinci hattın dolgusu, sanat yapıları, demiryolu ray döşeme ve ihata (koruma) duvarı yapılacak. Anahtar teslimi işin süresi 240 gün. 2012 yılı sonuna gelmeden, bir terslik olmazsa 6 ayda bu iş bitmiş olacak” dedi. Hattın elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerinin dış kredi ile yapılmasının gündemde olduğuna dikkat çeken Eriş, “İhaleyi yaptık. Şu an sözleşme imza aşamasında. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerini dış kredi ile yapmayı planlıyoruz. Bütün bu süreçlerin yapımı 2 yılı bulacak” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri 4 istasyon ile 7 üstgeçit için proje çizim çalışmalarına başlandığını, 5’inci istasyon için ise tüm yazışmaların tamamlandığını belirterek, “Yapım ihalesi öncesi keşifler hazırlanıyor. Develi Köyü İstasyonu’nun da bu proje ihalesi kapsamında yapılıp yapılamayacağı, önümüzdeki günlerde ihaleyi alan Aksa Proje ile yapılacak görüşme sonucu belli olacak. Eğer yapılabiliyorsa 5. istasyonun projesi de diğer 4 istasyonla aynı ihale kapsamında çizdirilecek. Eğer yapılamıyorsa da 5’inci istasyonun projeleri için ayrı bir ihale yapılacak” dedi. Bir terslik olmaması durumunda 4 ya da 5 ayda yapım ihalesine çıkılabileceğini belirten belediye yetkilileri çalışmaların aralıksız olarak sürdüğünü söyledi.

26 dakikada 30 kilometre yol aşılacak

Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi’e yapılacak ilave hat kapsamında Cumaovası İstasyonu’ndan sonra Tekeli, Pancar, Develi köyü, Torbalı ve Tepeköy’e birer istasyon daha yapılacak. Yine Tekeli, Pancar, Torbalı ve Tepeköy’de birer tane; hat boyunca uygun görülen noktalarda da 3 tane olmak üzere toplam 7 adet karayolu alt-üstgeçidi inşa edilecek. Hattın devreye girmesiyle Aliağa’dan ve kent merkezinden binen yolcular Torbalı’ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu yolculuk olanağına kavuşacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı’dan itibaren İzmir merkezine ve oradan da Aliağa’ya kadar raylı sistem ile yolculuk yapabilecek. Hattın devreye girmesiyle Torbalı Tepeköy’den Cumaovası’na kadar olan yaklaşık 30 kilometrelik mesafenin 25-26 dakikada katedilmesi mümkün olabilecek.

Kaynak : http://www.yerelgundem.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.