Torbalı’ya Banliyö Treni İçin Harita Etüd Çalışmaları Başladı7 Ekim’de temeli atılan ve ilçeyi raylarla İzmir’in tren yolu ağına bağlayacak olan EGERAY Cumaovası-Tepeköy hattının çalışmaları devam ediyor. Devlet Demiryollarının ana müteahhit firması, harita etüt çalışmalarına başladı.

TORBALI, büyük bir heyecanla EGERAY projesinin bağlanmasını ve banliyö trenlerinin ilçeye gelmesini bekliyor. İlçenin ulaşım sorununu ortadan kaldıracak proje için 18 aylık bir süreç öngörülmüştü. Buna göre projenin Nisan 2013′te tamamlanması gerekiyor. Projenin vaktinde tamamlanması için çalışmalar başladı. 7 Ekim’de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun birlikte attığı temelin ardından, proje aşamasının tamamlanması ile birlikte, geçtiğimiz haftalarda harita etüt çalışmaları başladı. Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar süren etüt çalışmaları, güzergâh üzerine yapılacak ikinci rayın yerini belirleyecek. Harita etüt çalışmalarının bu yıl Mayıs ayına kadar devam etmesi ön görülüyor. Yetkililer olumsuz hava koşullarını da göz önüne alarak sürenin 2 ile 3 ay uzayabileceğini belirtiyorlar.

ULAŞIM SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEK

ALİAĞAMenderes banliyö hattı 80 kilometre uzunluğunda. Hattın Cumaovası Torbalı ile birleşmesiyle beraber güzergâh 30 kilometre uzayacak ve 110 kilometreye ulaşacak. Şu anda nüfusu 120 bin civarında olan ve hızlı gelişimiyle dikkat çeken Torbalı’nın, banliyö treninin gelişiyle beraber nüfusunun 10 yıl içerisinde 250 bine ulaşması bekleniyor. İlçeye banliyö treninin gelişinin belki de en büyük yararı, kendisi gibi bir sanayi kenti olan Aliağa ile birleşmesi olacak. Hattın her iki taraftan da uzatılması, hattın Bergama ve Selçuk’a da iletilmesi ve bu iki turizm kentinin birleştirilmesi de gündemde.

MALİYETİ 120 MİLYON LİRA

7 Ekim’de temeli atılan CumaovasıTepeköy etabının alt ve üst yapısı, sinyalizasyonu, elektrifikasyonu ve telekomünikasyonu TCDD tarafından yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise güzergah üzerinde kurulacak gar, istasyon, alt ve üst geçitlerin yapımını üstlenecek. Yaklaşık 120 milyon liraya mal olması beklenen 30 kilometrelik hat tamamlandığında işletmesi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin ortak kurmuş olduğu İZBAN şirketi tarafından yapılacak.

Cumaovası – Torbalı hattı proje bilgisi

  • Temeli atılan 30 kilometrelik Cumaovası –Tepeköy etabının alt ve üst yapısı, sinya-lizasyonu, elektrifikasyonu ve teleko-münikasyonu TCDD tarafından yapılıyor.
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi, temeli atılan 30 kilometrelik hat üzerindeki gar, istasyon, alt geçit ve üst geçitleri yaparak hizmete alacak.
  • Hattın maliyeti yaklaşık 120 milyon TL
  • Hat devreye girdiğinde işletmesi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD tarafından ortak kurulan İZBAN şirketi tarafından yapılacak.

Kaynak : http://buyuktorbali.com

Reklamlar