Türkmenistan, hızlı tren hattı inşa edecekTürkmenistan’da 12 Şubat’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde seçmenler ile buluşan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinde hızlı tren hattı inşa edeceklerini kaydetti.

Seçim kampanyası kapsamında Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Berdimuhamedov, burada demiryol çalışanları ile bir araya geldi. Bereket şehrindeki tren istasyonunda yapılan toplantıda konuşan Berdimuhamedov, 2011 yılında çok sayıda büyük projelere imza attıklarını ve bu kapsamda Orta Asya’nın dev tren hattı projesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Kuzey-Güney ulaşım koridoru kapsamında inşa edilmekte olan Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryol hattı, Avrupa ve Asya ülkelerinin Orta Asya ve Basra Körfezi’ne açılmasına imkan sağlayacak.

Gelecekte de farklı güzergahlar boyunca demiryol hattı inşaatının devam ettirileceğini kaydeden Türkmen lider; “Türkmenbaşı ile Türkmenabat kentleri arasında yüksek hızlı tren hattı inşa edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıda söz alan demiryol çalışanları, seçimlerde oyunu Berdimuhamedov’dan yana kullanacaklarını kaydetti.

Türkmenistan, 12 Şubat’ta devlet başkanını seçiecek. Seçimlerde 8 aday yarışacak.

 

Kaynak : Cihan

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.