Vali Hüseyin Aksoy : “Lojistikle Eğitiliyoruz” Projesiyle temel hedefimiz, Samsun’u Karadeniz’in lojistik merkezi haline getirmek” dedi.Şehrin geleceği olarak görülen sektörlerden biri olan lojistik konusunda bir süredir çalışmalar yapan Samsun İl Özel İdaresi, hazırladığı “Lojistikle Eğitiliyoruz” Projesini açılış kokteylini Vali Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirdi.

Samsun İl Özel İdaresi’nin Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşvik Edilmesi Hibe Programına yazdığı “Lojistikle Eğitiliyoruz” Projesi’nin sözleşmesinin imzalanmasının ardından İl Özel İdaresi Eğitim ve Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda açılış kokteyli düzenledi.

Ankara da Samsun İl Özel İdaresi Adına Genel Sekreter Aslan Karanfil ile Merkezi Finans İhale Birimi yetkilileri arasında sözleşmesi imzalan ve 228.412,90 avro bedelli % 90 ı hibe (205.571.61 avro) olan projenin açılış kokteyli öncesinde yapılan toplantıda proje ilgili bilgi verildi.

Projenin, lojistik sektörüne daha dinamik, bilgili, kalifiye elemanlar yetiştirmeyi ve istihdamı özendirmeyi amaçladığının ifade edildiği kokteylde projenin genel hedefinin lojistik sektörüne yönelik farkındalık oluşturarak temel mesleki becerilerin geliştirilmesini, ilgili kamu ve özel kurumlar arasında koordinasyonu sağlama yoluyla yerel ve özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda istihdamın yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak olduğunu söylendi.

Proje ile ilgili bilgi verilmesinin ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, Lojistiğe büyük önem verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Samsun’un geleceği olarak gördüğümüz lojistik sektöründe Samsun’un ciddi üstünlükleri var. Bunlardan biri de 4 tane ulaşım hattının birleştiği bir il olmasıdır. Bu düşünceyle de ‘Lojistikle Eğitiliyoruz’ Projesi bizim için önem arz etmekte. Dolayısıyla bu proje doğrultusunda temel hedefimiz, Samsun’u Karadeniz’in lojistik merkezi haline getirmek”

Samsun’un Karadeniz’in lojistik merkezi olacak potansiyele sahip olduğunun altını çizen Aksoy, “Lojistik kavramı artık dünyada önemli bir kavramdır. Türkiye’de bu anlamda dünya ölçeğinde yerini alıyor. Mersin Valiliği dönemimde bu yönde ciddi çalışmalar yapmıştık. Şimdi Samsun’da da bu yönde çalışmalar yaparak Samsun’u lojistikte iyi bir noktaya taşımaya çalışacağız” dedi.

OMü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferşat Kolbakır ise Türkiye’de lojistik sektörünün kapasitesinin 10 yıl içinde 120 milyar dolardan 250 milyar dolara çıkacağını belirtti.

TSO Başkan Yardımcısı Servet Keskinsoy da oda olarak projeye destek vereceklerini, lojistik kavramının kendileri içinde büyük önem taşıdığını ifade etti.

İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs üniversitesi ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa yürütüleceği projenin ilk etabında İŞKUR’a kayıtlı üniversite mezunu, bilgisayar işletmeciliği belgesine sahip, ingilizce bilen, kariyerini lojistik sektöründe yapmak isteyen 21-30 yaş arasında 40 işsiz hedef alınacak.

Kaynak : http://www.samsunozelidare.gov.t

Reklamlar