300 metrobüs geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Habertürk TV’de yayınlanan ve belediyeye ait Topkapı Zeytinburnu’nda bulunan Panoramik Müze’de canlı olarak gerçekleşen Teke Tek programına katılarak Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

300 METROBÜS ALIMI İÇİN İHALE

(Yurtdışından alınan metrobüslerin bozulması ve pahalı olması eleştirileri hakkında) “Bu otobüsler yüzde 90 itibariyle kullanılıyor. Bunlar ileri teknolojisi olan araçlar. Bizde tıka basa kullanılıyor. Kapılar değiştirildi, yeni düzenleme yapıldı. Şu anda 340 büyük metrobüsle hizmet veriyoruz. Eğer küçük yerli otobüs tercih etseydik 700-800 tane almak gerekirdi. Sistem çalışmazdı. Büyük otobüs yapmaları konusunda o dönem ilgili firmanın CEO’su ile görüştüm. Zor olduğunu ancak 200 cıvarında sipariş verirsek 1-2 yıl sonra teslim etmek üzere geliştirebileceklerini söyledi. Şu anda 300 tane tane yeni metrobüs için 2 yıl sonrasına almak üzere sipariş verilmek üzere arkadaşlarımızdan araştırma yapmalarını istedim. Bu konuda ihale hazırlığı içindeyiz. 250-300 tane otobüs alınacak. Metrobüs artık kentin omurgası haline geldi.”

BEYLİKDÜZÜ’NDEKİ ÇALIŞMALAR İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM

(Avcılar-Beylikdüzü arasındaki metrobüs hattındaki gecikmeyle ilgili) “Oradaki çalışmaların gecikmesi vatandaş için sıkıntı yarattı. O sıkıntıya yaşayanlardan özür diliyorum. Kolay bir iş değil. İstediğimiz, gösterdiğimiz hedefler zamanında bitmedi. Ciddi ıstırap çekildi. Bizim ekibizimin yanlışları, müteahhidin eksikleri ve yanlışları oldu. Faturasını orada yaşayanlar çekti. Asfalt dökülecekti ancak bu havada dökülmesini istemedim. Havaların ısınmasını bekleyin dedim. Çünkü milletin parasını sokağa atamazdım.”

Kaynak : http://www.haberturk.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.