Adana Hafif Raylı Ulaşım Sistemi’nin (Metro) Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesi ve Hızlı Tren Projeleri Görüşüldü

ATO Heyeti, “Hafif Raylı Ulaşım Sistemi’nin (Metro) Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesi, Yaban Hayatı Koruma Bölgesi’ndeki yapılaşma engelinin kaldırılması ve Adana’nın hızlı tren projesi kapsamına alınması gibi sorunların bir an önce çözümlenmesi gerekiyor. Bu aşamada, kentteki tüm dinamiklerin koordinasyonunu sağlamalıyız” dediler.

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Behiç Pakyürek ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, kentin ekonomik göstergelerinin iyi olmasına karşın katma değer yaratılması konusunda sorunlar yaşandığına işaret ederek, “Hafif Raylı Ulaşım Sistemi’nin (Metro) Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesi, Yaban Hayatı Koruma Bölgesi’ndeki yapılaşma engelinin kaldırılması ve Adana’nın hızlı tren projesi kapsamına alınması gibi sorunların bir an önce çözümlenmesi gerekiyor. Bu aşamada, kentteki tüm dinamiklerin koordinasyonunu sağlamalıyız” dediler.

Meclis Başkanı Behiç Pakyürek, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, Başkan Yardımcıları Atila Menevşe ve Mehmet Şahbaz ile Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Babacan, Sadık Batuman, Cevdet Baskın, Ömer Küpeli, Ali Cerit, Naci Heybeli, Gürsel Tanrıver, Genel Sekreter Ahmet Nevruz’dan oluşan ATO Heyeti, AKP İl Başkanlığı görevine getirilen Ziyaettin Yağcı’ya, kutlama ziyaretinde bulundular.

Ziyaret sırasında yaptıkları konuşmalarda Adana’nın kaynaklarının gerektiği gibi kullanılması için öncelikli sorunların belirlenmesi gerektiğine işaret eden Behiç Pakyürek, Ali Gizer ve Yönetim Kurulu üyeleri şunları söylediler:

“Bir kentin en önemli gelişmişlik göstergelerinden biri fiziki yaşam koşullarındaki gelişmişliktir. Adana Büyükşehir Belediyesi, halen kullanımda olan metronun Dünya Bankası’na olan borcundan dolayı gereken hizmeti üretememektedir. Adana’daki tüm dinamiklerin birinci görevi, daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da, ‘Metro, Ulaştırma Bakanlığı’na devredilsin’ sözünün hayata geçirilmesini sağlamaktır. Bunun yanında, kentin kuzey kesiminde Doğal Hayatı Koruma Alanı olarak belirlenen bölgedeki yapılaşma yasağının bir an önce kaldırılması gerekmektedir. Binlerce yapı, ya bitmiş, ya da yarım vaziyette duruyor. Bu durum, binlerce vatandaşın ne yapacağını bilememesinden dolayı mağdur olmasına, kent ekonomisinin de olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Sizlerin önderliğinde tüm kurum ve kuruluşların, yerel yönetimlerin katılımıyla sağlayacağımız konsensüs ile sorunlarımızı Ankara’ya taşımalı ve çözüme kavuşturmalıyız.”

AKP İl Başkanı Ziyaettin Yağcı da, Adana’nın ekonomik verilerine bakıldığında; devlete verilen vergi türü ödeneklerden daha fazlasının kente aktarıldığı sonucunun çıktığını belirterek, “Bu sonuç, bizlerin yeterince organize olamadığımızı gösteriyor. Başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların acilen bir kentin öncelikli sorunlarının belirlenmesi için bir araya gelmesi gerekiyor. Bugünden itibaren, tüm sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle birlikte; metronun Ulaştırma Bakanlığı’na devri ve Doğal Hayatı Koruma Alanı’nın tekrar düzenlenmesi konusundaki çalışmalarımızı artıracağız. Bu çalışmalardaki başarı Adana’nın bundan sonraki süreçte ortaya koyacağı işbirliği çalışmalarında önemli bir gösterge olacaktır” diye konuştu.

Kaynak : Yeni Adana

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.