Adana Metrosu engelli vatandaşlarımıza uygun hale getirilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi ile Kent Konseyi Engelli Meclisi’nce ortaklaşa yürütülen; ‘Engelsiz Kent Adana’ çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.


Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nca yürütülecek olan çalışmalarla birlikte kent genelinde bulunan 13 ayrı metro istasyonunu tüm engel grupları için uygun hale getireceği kaydedildi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Engelli Meclisi Başkanı Gülşah Gülpınar, Raylı Sistem Şube Müdürlüğü teknik personeliyle bir araya gelerek, ilk toplantılarını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, tüm istasyonlar için yapılması gereken düzenlemeleri tespit etmeye başladıklarını belirtti.

Gülpınar, Raylı Sistem Şube Müdürlüğü Teknik Ekibi Sorumlusu Bülent Gerçeker, Makine Yüksek Mühendisi Kemal Sayan, Mimar İlknur Arslan Çolak ve İnşaat Yüksek Mühendisi Gülsen Beşer ile yapılan toplantının ardından Ruhsağlığı ve Kurttepe istasyonlarında ilk incelemeler yapıldığı kaydetti. Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen; ‘Akıllı Dokunuş Projesi’ çerçevesinde kaldırım, yaya geçidi ve yolların engelsizleştirme çalışmalarının sürdürüldüğü anlatan Gülpınar, katkı ve destekleri nedeniyle de Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz’a teşekkür etti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalara kendilerinin de destek vermeye çalıştıklarını dile getiren Gülpınar, proje ve uygulama aşamalarında kendilerinin de aktif bir rol oynamaya çalıştıklarını söyledi.

7 yıllık tanınan yasal sürenin 07 Temmuz 2012 tarihinde biteceğini hatırlatan Gülpınar, sürenin bitiminde uygun hale getirilmemiş gerek kamuya ait gerekse özele ait tüm binalar için engellilerin tazminat davası açma hakkının olduğunu ifade etti. Gülpınar, özellikle banka, restoran, mağaza gibi özel kurum ve işyerlerinin bir an önce mekânlarını engelliler için uygun hale getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Kaynak : http://www.adana01haber.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar