“AKP kafasına TÜVASAŞ’ı takmış”Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi’nin (TÜVASAŞ) taşınma tartışmalarına değinen Yaşar Erdem; “Millet karla kışla uğraşırken AKP kafasına TÜVASAŞ’ı takmış. Yangından mal kaçırır gibi bir şey ortaya attılar. Niye bunu ortaya attılar, hangi gerekçelerle daha kimse bilmiyor? Ancak bazı duyumlar alıyoruz. Diyorlar ki mevcut arazi yetmiyor. O zaman yetmiyordu da neden daha önce yabancı fabrika TÜVASAŞ’ın böğrüne mızrak gibi saplanmadan önce gerekli önlemleri almadın? Ona göre yeni bir alanda yatırımlarını yapmadın. Şimdi sen merkeze fabrikayı TÜVASAŞ’ın bağrına saplamışsın. Şimdi şehrin dışına atacağını ifade ediyorsun. Yani bu nasıl öngörüsüzlük. Kurulurken ayrı milletin parasını harcadılar. Aldığımız bilgilere göre şimdilerde bile mevcut fabrikada yatırım, düzenleme çalışmaları var. Şimdi taşınırken ve yeniden kurarken harcayacaklar. Neden zamanında bunu öngörmediniz?” dedi.

“TÜVASAŞ’ta taşeronlaşma aldı büyüdü”

TÜVASAŞ üzerinde oynanan oyunların açığa çıkmaya başladığını iddia eden Yaşar Erdem işçilere seslenerek şunları kaydetti; “Önce yeni kurulan fabrikanın TÜVASAŞ’a zararı olmayacağını ve binlerce işçi çalışacağını söylediler. Ancak bunun böyle olmadığını gördük. Hem TÜVASAŞ sahasını kullandı bu fabrika hem de doğru dürüst işçi alımı yapmadı. Yine gerek bu fabrikaya ve gerekse TÜVASAŞ’ta taşeronlaşma aldı büyüdü”

“TÜVASAŞ’ta sendikasızlaşma oranı arttı”

“TÜVASAŞ’ta sendikasızlaşma oranı arttı. Böylece işçi konuşamaz hale geldi. Asgari ücrete evet diyen sendika ağaları da maalesef gerekli yasal eylemleri ortaya koyamadılar Ankara’da sıcacık koltuklarında oturdular, lüks arabalara bindiler. Bakın TÜVASAŞ’tan önce Haydarpaşa’nın durumu ortada. Otel olacağı söyleniyor. Adım adım bir süreç işliyor. Ama işçilerimiz merak etmesin. Sizin haklarınızı kimse savunmasa bile CHP savunacak. Sürekli konuşacak. Korkmadan konuşacağız. Sorunlarınıza çözüm üreteceğiz. Ne dedik? Taşeronlaşmayı kaldıracağız dedik. İzmir Büyükşehir Belediyemizde bunu yaptık. Ekonomik ölçüleri elveren diğer belediyelerimiz de yapıyoruz. İktidara geldiğimizde taşeronlaşmayı kaldıracağız. Sendikalılaşmanın önünü açacağız. TÜVASAŞ’a, Şeker Fabrikası’na, Cumhuriyetimiz’in tüm değerlerine sahip çıkacağız. CHP kimseden korkmadan yoluna devam edecek. CHP varsa herkes için var” diye konuştu.

Kaynak : http://www.sakaryarehberim.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.