Anadolu Mototren Hizmet Vermeye Başladı (ÖZEL HABER)Yeni ray sisteminin yapılmasının ardından geçtiğimiz yıl ortalarında hizmete açılan İzmir-Denizli arası Rayotobüslerinin talebi karşılayamamasından sonra  200 yolcu kapasiteli Anadolu Mototrenler düzenlenen törenle hizmete açıldı. Tören çerçevesinde ayrıca Sarayköy İlçesinde Günaydın Grup Demiryolu Lojistik Merkezi’de hizmete açıldı.

Denizli Tren Garında düzenlenen törene, Vali Abdülkadir Demir, Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel ve Bilal Uçar, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Keşap, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş ile davetliler katıldı.

Vali Abdülkadir Demir, İzmir-Denizli arası demiryolu ulaşımı konusunda hiçbir sıkıntının kalmadığını söyleyerek, tren yolunun hızlı tren statüsünde olduğunu vurguladı. Hızlı trenin saatte 160 kilometre hızla seyredebildiğini ancak yol güzergahında çok sayıda hemzemin geçit bulunduğu için 120 kilometre hızla gittiğini söyleyen Vali Demir, yol üzerinde bulunan 159 hemzemin geçitten 112’sinin kontrollü olduğunu 47 adedinin serbest hemzemin olduğunu söyledi. Tüm hemzemin geçitlerin otomatik geçitler haline getirerek trenin durmadan gitmesini amaçladıklarını belirten Vali Abdülkadir Demir, yılsonunda bunu gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Önceki trenlerin 134 yolcu kapasiteli olduğunu yeni mototrenin ise 200 yolcu kapasiteli olduğunu ifade eden Vali Demir, mototrenin diğer bir özelliğinin de Kore-Türkiye işbirliği ile Türkiye’de üretilmesi olduğunu söyledi. Bu trenlerden ilkinin Sakarya’da hizmete girdiğine dikkat çeken Vali Demir, ikincisinin de Denizli’de hizmete sunulduğunu söyledi.

Kaklık Lojistik Merkezinin İzmir Limanı bağlantısının da en kısa sürede hizmete açılacağını sözlerine ekleyen Vali Demir, bu merkezinin de hizmete açılması ile mermer ve traverten sevkiyatının da demiryolu ile İzmir’e taşınacağını ve daha ekonomik olacağını söyledi. Vali Demir son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım başta olmak üzere emeği geçen herkese Denizliler adına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 200 yolcu kapasiteli Anadolu Mototren seferleri protokol üyeleri tarafından kesilen kurdelenin ardından hizmete açıldı.

Vali Abdülkadir Demir, protokol üyeleri ve davetliler Anadolu Mototren ile Sarayköy’e hareket etti. Kısa sürede Sarayköy Tren Garı’na ulaşan yolcular burada Günaydın Grup Demiryolu Lojistik Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Vali Abdülkadir Demir, Denizli’den yapılacak ihracatın İzmir Limanına ulaştırılması açısından açılan Lojistik Merkezinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Devletimiz artık yolu yapıyor, özel şirkette lojistik taşıma işini yapıyor. Denizli, Ege Bölgesinde İzmir’den sonra ihracatı fazla olan ikinci şehir olduğu için buraya Lojistik Merkezinin yapılması doğru bir karardır. Bundan sonra işler daha kolay ve hızlı gidecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Günaydın Grup Demiryolu Lojistik Merkezi’nin açılış kurdelesi Vali Abdülkadir Demir ve diğer protokol üyeleri tarafından kesildi.

Kaynak : Denizli valiliği

Reklamlar