Ankara AOÇ’de Hemzemin Çilesi Sona Eriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentin batı koridorundaki trafik yükünü büyük ölçüde rahatlatacak Yeni Çiftlik Bulvarı ve hemzemin geçit köprü çalışmalarını kış şartlarının zorlayıcı şartlarına rağmen sürdürüyor.


Yeni Çiftlik Bulvarı, Celal Bayar Bulvarı’ndan alt geçitle demiryolunun öbür tarafına geçerek, Etimesgut’a kadar demiryoluna paralel uzanacak. 4 gidiş, 4 geliş toplam 8 şeritli bulvar üzerinde 6 büyük geçit bulunacak. Celal Bayar Bulvarı Ddy Alt Geçit İnşaatı, AOÇ Hemzemin Geçidi ve Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı’nın kiriş ve fore kazık imalatlarını bitiren büyükşehir belediyesi, hava şartlarının iyileşmesiyle birlikte monte işlemlerini de hızlandıracak.

Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında imzalanan protokolün ardından çalışmaların hemen başladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yeni Çiftlik Bulvarı Projesi’nin kentin batı koridoruna derin bir nefes aldıracağını söyledi. Celal Bayar Bulvarı Ddy Alt Geçit İnşaatı, AOÇ Hemzemin Geçiti ve Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşak noktalarında temel kazıların tamamlandığı ve betonarme imalatların neredeyse bitirildiği bilgisini veren Başkan Gökçek, Yeni Çiftlik Bulvarı Projesi’nin, Celal Bayar Bulvarı’ndan başlayıp, banliyö tren hattına paralel olarak AOÇ arazisinden devam ederek, Etimesgut Zırhlı Birlikler’in önünde son bulacağını, bulvarın tamamlanmasıyla İstanbul ve Eskişehir yolundaki trafiğin büyük ölçüde rahatlayacağını kaydetti. Bulvar dışında, Devlet Mezarlığı’ndan AOÇ Hemzemin Geçide bağlanacağını ve oradan İstanbul Yolu’na ulaşacak viyadüğün de alternatif bir güzergah oluşturacağını dile getiren Başkan Gökçek, özellikle Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı ile bağlantılı olarak yapılacak olan Şaşmaz Viyadüğü’nün de bitirilmesiyle, Şaşmaz Oto Sanayi ile Eskişehir Yolu ulaşımının sağlanacağını bildirdi.

PROJE Celal Bayar BULVARI’NDAN BAŞLIYOR

Projenin detayları ve geldiği son noktayı aktaran Başkan Gökçek, çalışmaların zor hava şartlarına rağmen teknik imkanlar ölçüsünde sürdürüldüğünü belirtti. Başkan Gökçek’in verdiği bilgiye göre, bulvarın başlangıç noktası olan Celal Bayar Bulvarı’ndan, Ddy hatlarının altından Celal Bayar Bulvarı’na bağlantı sağlayacak alt geçit 2 geliş 2 gidiş olacak. Alt geçit inşaatında kullanılacak fore kazık imalatı tamamlanırken, alt geçidin inşası tünel tipi kazı yöntemi ile sürdürülüyor ve yol yapım çalışmaları devam ediyor.

HEMZEMİN GEÇİTTE YÜZDE 75 İLERLEME

Demiryolunun üzerinden geçecek AOÇ Hemzemin Geçit Köprülü Kavşağı çalışması kapsamında ise fore kazık ve kiriş imalatlarının tümü tamamlanarak, yüzde 75’lik bir ilerleme sağlandı. 5 ayaklı, 4 açıklıklı olan köprünün 3 ayağının kolonlarının inşası bitirildi, 2 açıklığın kirişleri ise yerleştirilmeye başlandı. Köprünün kalan 1 ayağında kazı çalışması devam ederken, 5. ayağı ise Ddy’nin mevcut rayları deplase etmesinin ardından hızla bitirilecek. Köprünün bağlantı yollarının yapımı da devam ediyor. Trafiği sıkıntıya sokmamak için ulaşım geçici servis yolundan sağlanıyor. Bu bölgede yapılan çalışmalar kapsamında Devlet Mezarlığı’nın önünden gelen kavşaktan bu köprüye yol bağlanacağını açıklayan Başkan Gökçek, köprüden İstanbul yoluna ise henüz proje aşamasındaki viyadük ile bağlantı sağlanacağını kaydetti. Yeni viyadüğün Hayvanat Bahçesi üzerinden geçeceği bilgisini veren Başkan Gökçek, havadan gitmek isteyenlerin Söğütözü’nden yola girdiğinde köprüden sonra viyadükten devam ederek İstanbul Yolu AOÇ kavşağına çıkacağını ifade etti.

ZIRHLI BİRLİKLER YOLU 35 METRE GENİŞLEYECEK

Başkan Gökçek’in, Zırhlı Birlikler Yolu’yla ilgili verdiği bilgiye göre de Eskişehir Yolu’nu Etimesgut’a bağlayacak Zırhlı Birlikler Yolu 35 metreye genişletilecek. Zırhlı Birlikler’in karşı yolundan başlayan yol genişletme çalışmaları, Hava Hastanesi’nin olduğu yere kadar sürecek, yol gidiş ve dönüş olmak üzere 3 şeritten oluşacak. AOÇ arazisinin bölünmemesi amacıyla Hemzemin Geçit Köprülü Kavşağı ile İstanbul Yolu Çiftlik Kavşağı arasındaki yaklaşık 1 km’lik kısım için viyadük yapılacak.

Tren yolu ve Ankara çayı üzerinden geçerek Şaşmaz’a bağlanacak viyadüğün temeli ise yakın bir tarihte atılacak. Yeni Çiftlik Bulvarı’nın bitiş noktası olarak belirlenen Zırhlı Birlikler Köprülü Kavşağı’nın yapım çalışmaları da hızla sürdürülüyor. Yonca şeklinde yapılacak Köprülü Kavşak Projesi ile Yeni Çiftlik Bulvarı-Etimesgut-Eskişehir Yolu bağlantısı sağlanacak. Yüzde 65 oranında bitirilen Köprülü kavşağın ayakları tamamlandı, kirişleri yerleştirildi ve yol bağlantıları yapım aşamasında.

Kaynak : Haberler


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar