Ankara-İstanbul Arası Yht Projesi inceleme ve zemin etütleri, jeoteknik, jeolojik çalışmalar ve hattın alt ve üst yapısında söküm işlemine başlandığını bildirdi

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, 15 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında Köseköy-Gebze kesiminde inceleme ve zemin etütleri, jeoteknik ve jeolojik çalışmaların yapıldığını, 1 Şubat’tan itibaren ise hattın alt ve üst yapısında söküm

işleminebaşlandığını bildirdi.

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde ulusal basında ve Kocaeli yerel basınında Eskişehir-İstanbul YHT Projesi, Köseköy-Gebze kesimiyle ilgili bazı haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

TCDD tarafından “Merkezi Finans ve İhale Birimi”ne yazılan bir yazı kaynak gösterilerek üretilen haberlerde, TCDD’nin Kocaeli kamuoyunu kasıtlı olarak yanılttığı algısı oluşturulduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“56 kilometrelik Köseköy-Gebze aksı, AB hibeleriyle yapılmakta ve proje Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından yürütülmektedir. 15 Aralık 2011 günü yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmış ve 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren ise hat tren trafiğine kapatılmıştır. 15 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında söz konusu kesimde inceleme ve zemin etütleri; jeoteknik ve jeolojik çalışmalar yapılmıştır. 1 Şubat tarihinden itibaren ise hattın alt ve üst yapısında söküm işlemine başlanmıştır.

Çalışma takviminde ve iş programında herhangi bir gecikme, aksama ve ağırdan almanın söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hattın trafiğe kapatılmasından önceki süreçte yerel yönetimler, Valilikler, ilgili kamu ve özel kuruluşlarla müşterek çalışma yürütülerek, hattın kapatılması sonrası bölge ulaşımına yönelik tedbirler alınarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Hal böyle iken TCDD’nin Merkezi Finans ve İhale Birimine yazdığı, aksaklığa meydan verilmemesine ve çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasına yönelik yazıyı, ‘Kocaeli Halkının Kandırıldığının Belgesi’ şeklinde vermek halkımıza da TCDD’ye de, projeye de haksızlıktır. Projenin kamuoyu tarafından görülecek şekilde yürütülmesi AB görünürlük prensiplerinin de gereğidir. Konu istismara meydan vermeyecek kadar şeffaftır.”

Kaynak : Son Dakika

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.