Ankara-Samsun hızlı treni projesi için yeşil ışık yakıldıAK Parti Samsun İl Başkanı Osman Çetinkaya, Ankara-Samsun hızlı treni projesine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yeşil ışık yakmasının ardından projeyi ‘yalan treni’ne benzetenleri mahcup edeceklerini söyledi.

Samsun’a hızlı treni bir an önce kazandırabilmek için büyük bir çaba içerisinde olduklarını ifade eden Çetinkaya, Anakara’da görüşmelerin olumlu geçtiğini ve bakanlığın yeşil ışık yaktığını kaydetti.

Geçen hafta hızlı tren konusunda Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Osman Çetinkaya, “Samsun’a hızlı treni bir an önce kazandırabilmek için çaba içerisindeyiz. Sadece hızlı tren değil, hızlı tren ile birlikte otoban ve yük taşımacılığının yapılacağı bir demiryolu yapılsın istiyoruz. Konuyla ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştük. Bakanımız sağ olsun toplan maliyeti 3 katrilyonu bulacak olan Ankara- Kırıkkale- Çorum- Samsun hızlı tren projesi için yeşil ışık yaktı ve projeyi tamamlanması için elinden geleni yapacağını, çalışmaları hızlandıracağını açıkladı. Projenin fizibilite etüdü ve avam projeleri Nisan ayında tamamlanacak. Hızlı tren ‘Hayaldi’ gerçek olacak.” dedi.

Bir gazetecinin “Hızlı tren başladığında bu projeye ‘hayal’ diyenleri bindirecek misiniz?” sorusuna Osman Çetinkaya, projenin tamamlanma tarihi olan 2019 yılında Meclis’te olan muhalefet partilerini götüreceklerini milletin bu kişileri seçmeme olasılığının da olduğunu ifade etti.

“BELEDİYENİN KASASINA SAHİP ÇIKAMADILAR”

Geçtiğimiz günlerde CHP’li Atakum Belediyesi’nde yapılan ‘hırsızlık’ olayının da ilk olmadığını iddia eden İl Başkanı Osman Çetinkaya, “Atakum Belediyesi’nde kasadan para çalındı. Biz ‘masaya, kasaya sahip çıkacağız’ dedik. Ama buradaki arkadaş kasaya bile sahip çıkamamış. Kendi belediyesinin kasasındaki paraya sahip çıkamayan bir belediye başkanından ne beklenebilir? Aynı kasadan daha önce de para çalınmış. Ama belediye çalışanlarına kesilmiş faturası. Biz 2001 yılında başladığımızda, kasaya ve masaya sahip çıkacağımızı söylemiştik. Bu zamana kadar da yaptık, bundan sonra da yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“İL KONGRESİNE BAŞBAKAN KATILABİLİR”

İl Başkanlığı seçimleri ile ilgili açıklamalarda da bulunan Çetinkaya, “26 Mart’ta tüm Türkiye’de ilçe kongre süreci tamamlanmış olacak. Ardından 1 Nisan itibariyle il kongreleri yapılmaya başlanacak. Nisan ayı içinde yapılacak olan İl kongremize, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasını arzulamaktayız. Samsun İl Başkanlığı için bir yarış olmayacak bu bilinsin. Samsun İl Başkanı’nı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek. Başbakanımızın belirleyeceği bu ekip, Samsun’u 2014’de yapılacak yerel seçimlere hazırlayacak.” dedi.

“MUHALEFET ELİNİ OVUŞTURMASIN”

Nisan ayındaki il kongresinde aday olmayı düşünenlere de seslenen Çetinkaya, “Boşyere ellerinizi ovuşturmayın. Burada bir yarış olmayacak. Genel merkez buna müsaade etmeyecek. Burada tek liste ile Başbakanımızın belirleyeceği bir isim il başkanlığına aday olacak. İlçe kongrelerimiz sürecinde de muhalif partiler kongrelerimizi karıştırmak istedi. Parti içi muhaliflerden de başkanlık için aday olmayı düşünenler olabilir. Ancak burada kararı genel merkez verecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : CİHAN

Reklamlar