Bakan Çağlayan’dan Çin’e “Kanal İstanbul” ve “3’üncü Köprü” MesajıTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Türkiye Çin Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu”na katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, forum sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacminin iyi, rakamların yüksek olduğunu kaydeden Çağlayan, ancak her iki ülke arasındaki ticaret hacminde Türkiye’nin aleyhine dengesizlik olduğunu dile getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 9-10 Nisan tarihlerinde Çin’e bir ziyaret gerçekleştireceğini aktararak, “Çin şunun kararını vermiş, Türkiye’de yatırım yapacak olan Çin firmalarının her türlü finansman desteğini de Çin Devleti sağlayacak. Bu, Çin Devlet Başkan Yardımcısı’nın bilhassa bize ifade ettiği şey. Bu bizim açımızdan son derece önemli” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL’U ÇİN FİRMALARI KENDİ FİNANSMAN DESTEKLERİYLE YAPABİLECEK

“Kanal İstanbul” projesinin de Çin’li heyetle görüşmeler sırasında gündeme geldiğini aktaran Çağlayan, “Dün Sayın Başbakanımız bizzat kendileri ifade ettiler. ‘Kanal İstanbul’ projesi Sayın Başbakanımızın önemli bir projesi ve önümüzdeki yıl artık buna kesinlikle başlıyoruz. ‘Kanal İstanbul’ 43 kilometrelik bir güzergah olacak ve yaklaşık 10 milyar dolar civarında bir yatırım öngörülüyor. Çin firmaları bunu da kendi finansman destekleriyle yapabilecek. Yine 3. Köprü 5 Nisan’da ihaleye çıkıyor. 3. Köprü’yle ilgili de zannediyorum ki, ihaleye katılma noktasında önemli bir çaba gösterecekler. Bir çok konuyu konuştuk” dedi.

Çağlayan, Çin’in Türk tahvillerini alması ve iki ülkenin kendi paraları ile ticaret yapması talebinin nihayet karşılık bulduğunu anlatarak, dün merkez bankaları arasında yapılan anlaşma ile Çin’in isterse Türk tahvillerini alabileceğini kaydetti.

 

Kaynak : Son Dakika