Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu çalışmaları devam ediyor

AK Parti Kars Milletvekilleri Prof. Dr. Yunus Kılıç ile Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu (BTK) inşaatında bin 200 kişinin 7 gün 24 saat çalıştıklarını belirttiler. AK Parti Kars Milletvekilleri, çalışmaların yoğun şekilde kışa, soğuğa rağmen devam ettiğini söylediler.


BTK Demiryolu hattının Kars için çok önemli olduğunun altını çizen AK Parti Kars Milletvekilleri Prof. Dr. Yunus Kılıç ile Ahmet Arslan; “Aç-kapa dediğimiz ve yarmaların içerisine yaptığımız tüneller, bir diğeri de delme tünellerdir. Toplam 10 kilometre olan aç kapa tünellerin çoğunluğunun temelleri tamamlandı. Delme tünellerin ise sınırda 4,5 kilometre olan delme tünelinin 2 bin 380 metresi bizim sınırlarımız içerisindedir” dediler.

AK Parti Milletvekilleri Kılıç, ile Arslan; “BTK Projesi, Asya ve Avrupa, Kuzey-Güney ve Doğu-Batı Ulaştırma Koridorları arasında taşıma hacmi 75 milyar dolar civarında olan bir projedir. Bu güzergahta, Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars yeni demiryolu hatları inşa edilmektedir. Güzergah boyunca komşu ülkelerle birlikte yeni demiryolu hatları da inşa edilmekte ve mevcut hatlar yenilenerek demiryolları daha da geliştirilmektedir. Bu proje, bölgedeki taşıma potansiyelini değerlendirerek, Asya ile Avrupa arasındaki eski tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu proje, tarihten gelen dostlukları, kültürel ve ekonomik beraberlikleri olan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan devletleri arasındaki ilişkileri daha da kuvvetlendirecek ve bu ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesine katkıda bulunacaktır” diye konuştular.

AK Parti Hükümetinin Kars’ı önemsediğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars’ı çok önemsediğinine dikkat çeken AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ile Prof. Dr. Yunus Kılıç, özetle şunları söylediler:

“AK Parti İktidarı döneminde tarihinde yapılmayan yatırımlar Kars’a yapıldı. Bunlardan en önemlisi BTK Demiryolu hattıdır. Çünkü buradan çok sayıda insan ekmek yiyecek. Kars için istihdam yaratılacak. Buurada yüzlerce, binlerce kişi ekmek yiyecek. Kars’ın ekonomisi gelişecek. Kars ticeret merkezi olacak. Burada yapılacak Lojistik Merkez’de ambarlar, antrepolar, oteller, banka şubeleri, lokantalar olacak Bu Kars’ın kalkınmasında önemli etken olacak. Biz milletvekilleri olarak düzenli bir şekilde devam eden yatırımlar hakkında ilgili kurumlardan bilgiler alıyoruz. Aksayan eksik olan bir şeyler olduğunu müdahale ediyoruz. Çünkü Karslıları bize güvendi. Meclise gönderdi. Bizde onlara hizmet ediyoruz. Bize güvenenleri mahçup etmeyeceğiz. Hükümetimizin Kars’a yaptığı yatırımlar tamalandığında her zaman söylediğimiz gibi; “Kars Cazibe Merkezi Olacak”, “Kars Kafkasların Ticaret Merkezi” olacak mbunun için çalışıyoruz.”

BTK Demiryolu hattının temeli 24 Temmuz 2008 tarihinde Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının katılımı ile Kars’ta atılmıştı.

Kars-Tiflis Demiryolu İnşaatının, Yöre şartlarına uygun olarak, Seyrüsefer emniyeti sağlayacak şekilde, İşletmeci kuruluşa sorunsuz olarak devir-teslim işleminin yapılması, yönünde çalışmalara devam edilmektedir.

Kaynak :


İlk yorum yapan olun

Yorumlar