Başbakan Erdoğan’ın Ankara Metrosu için yerli şartı aramasından sonra İzmirli sanayicilerin gözü vagon imalatına çevrildi.Ankara Metrosu ihalesine getirilen “yerli” şartı İzmirli sanayicileri harekete geçirdi. Yerli tramvay ve metro vagonu üretiminden İzmir’in pay alması için kurulan Ulaştırma Sanayi Çalışma Grubu, yerli otomobildeki ‘babayiğitler’ gibi, vagon imalatı için de babayiğitleri bir araya getirecek.

Ulaştırma Bakanlığı, Ankara Metrosu’nun 324 setlik vagon ihalesini 14 Şubat’a yapacağını açıklamış ve 29 Aralık’ta yapılan açıklamayla duyurulan ihale şartnamesine göre 324 set 29 ayda teslim edileceğini duyurmuştu. Vagonların ilk 75’inin teslimi 14 ayda yapılacak. Kalan 249’unun teslimi ise kademe kademe 29 ayda tamamlanacak. Ancak bakanlık ihaleye bir de şart koydu; “İlk 75 setin üretiminde yerli katkısı yüzde 30, sonrakilerde yüzde 51 olacak”.

İşte bu yerli üretim oranıyla birlikte, 10 yılda 20 milyar dolara yakın bir pazarın sektörde İzmirlilerin pay alması için, Ege Bölgesi Sanayi Odası çatısı altında kurulan, Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği Genel Sekreteri Ahmet Gök, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, EBSO Meclis Üyesi Atilla Üner’den oluşan Ulaştırma Sanayi Çalışma Grubu çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı.

Bu çerçevede, Ulaştırma Sanayi Çalışma Grubu ve Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği Genel Sekreteri Ahmet Gök, Ankara’daki vagon ihalesini kazanan firmanın temsilcileri ve ile Egeli sanayicileri bir araya getirerek önemli bir işe de imza atmış olacak.

20 MİLYAR DOLARLIK BÜYÜK SEKTÖR
Ulaştırma Sanayi Çalışma Grubu’nun başına getirilen EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu, vagon imalatının Ege’ye gelmesi durumunda sanayicilere büyük bir çığır açacağını belirtti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın metro aracı ihalelerinde yüzde 51 oranında yerli katkı payı kullanmaları şartının çok önemli olduğunu anlatan Gökçüoğlu, “Çalışma grubu olarak ilk toplantımızı yaptık. Öncelikle bölgemizde bu konuda üretim yapabilecek firmaları ortaya çıkaracağız. İzmirli sanayicilerin 20 milyar dolarlık pastadan pay alacağına inanıyoruz” dedi.

TCDD’ye ait halen bin 100 adet yolcu vagonu bulunduğunu, Türkiye’nin demiryolu yük taşımacılığı payının yüzde 3-4 seviyesinde olduğuna işaret eden Gökçüoğlu, 2023 yılı demir yolu yük taşıma hedefinin ise yüzde 15 olduğun söyledi. Bu nedenle 60 bin adet muhtelif yeni yük vagonuna ihtiyaç duyulacağını anlatan Gökçüoğlu, “Yerli üretimin gelişmesi ve bu sayede cari açığında düşürülmesine büyük katkı sağlayacak bir sektörden bahsediyoruz. 2023 yılına kadar 2 bin 600 yeni yolcu vagonunun üretilmesi gerekiyor. Halen 10 bin 800 kilometre olan demiryolu hattı uzunluğunun da 2023 yılında 25 bin 940 kilometreye çıkarılmasını hedefleniyor” dedi.

SADECE ADAPAZARI
Türkiye’de sadece Adapazarı’nda, Türk ve Kore ortaklığı ile kurulan EUROTEM A.Ş.’nin hızlı tren setleri ve metro araçları üretim tesislerinin olduğunu ifade eden EBSO Meclis üyesi Atilla Üner ise, “İzmir olarak bu işe öncülük yapalım. Bu yatırımları İzmir’e getirelim. Böylece İzmir’e, Ege’ye değişik bir kapı açmış olacağız. Ayrıca, Irak, Libya, Suriye tamamında yer altı genişleme yok. Oralara yapılacak ihracatla Türkiye’nin cari açığı bile kapatılabilir” dedi.
Üner, Ulaştırma Sanayi Çalışma Grubu olarak bir yol haritası belirleyeceklerini ifade ederek, Egeli sanayicileri bu tür üretimlere yönlendirmek istediklerini anlattı. 10 yılda 20 milyar dolara yakın bir pazarın söz konusu olduğuna işaret eden Üner, yılda 2 milyar dolarlık pastadan Egeli firmaların yüzde 1 pay almalarının bile 20 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratacağını vurguladı.

İSTİHDAM ARTACAK
Raylı Ulaşım Sistemleri Derneği Genel Sekreteri Ahmet Gök ise, metro ve tramvay projelerinde araçların yerli oranının artırılması için yaptıkları mücadelenin sonucunu aldıklarını belirterek, Binali Yıldırım’a teşekkür ettiklerini söyledi. DLH tarafından ihale edilen Ankara Metrosu’nun 324 metro aracı ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağını ve ihaleye katılacak firmalardan yüzde 51 yerli katkı isteneceğini açıklayan Gök, özellikle yabancı firmaların bu sayede Türk ortaklık kuracağını ve Türkiye’de bunun için tesis kurmak zorunda kalacağını kaydetti. Bu sayede hem istihdam sağlanacağını hem de ülkenin daha az döviz kaybına uğrayacağını anlatan Gök, öncelikle Ankara’daki vagon ihalesini kazanan firmanın temsilcileri ile Egeli sanayicileri biraraya getirerek işbirliği imkanlarının geliştireceklerini sözlerine ekledi.

Dünyada en yüksek üretim Alstom’da
Şirket Üretim*
Alstom 2.500
Mitsubishi 2.400
Bombardier 2.000
Hyundai Rotem 1.000
Siemens 500
Stadler 100
Skoda 100
CAF 100

En çok vagon New York’ta
Paris 3.450
Londra 4.900
NewYork 6.400
İstanbul 280
İstanbul* 3.204
Vagon set sayısı *2023 hedefi

Kaynak : ERKAN İYİGÜNGÖR

Egedesonsöz