Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Tarafından Sincan-Kayaş Banliyö Hattının Kapatılmasıyla İlgili Sincan İstasyonunda Basın Açıklaması !SİNCAN-KAYAŞ arası banliyö tren işletmeciliği Başkentray Projesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bazı çalışmalar gerekçe gösterilerek 01.08.2011 tarihinden beri yapılmamaktadır. Bu keyfi tutumu protesto etmek ve SİNCAN-KAYAŞ arası banliyö tren seferlerinin tekrar başlatılması hususundaki talebimizi ilgililere duyurmak amacıyla

Sincan İlçesindeki Parti, Dernek ve Demokratik Kitle Örgütlerinin de katılımıyla Sendikamız tarafından bugün -18 ŞUBAT 2012 CUMARTESİ- Sincan Gar önünde saat 13.00’da basın açıklaması yapılmıştır. Sendikamız Genel Başkanı Yavuz DEMİRKOL tarafından okunan basın açıklaması ektedir.

18.02.2012

Basına ve Kamuoyuna

Değerli basın emekçileri,

TCDD Genel Müdürlüğünün Anayasa değişikliği referandumu ve 12 Haziran 2011 tarihli genel seçimler öncesinde yaptığı törenlerle yeni banliyö setlerini sefere koyduğu Sincan-Kayaş arası banliyö tren işletmeciliği 01 Ağustos 2011 tarihinden beri Başkentray Projesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bazı çalışmalar gerekçe gösterilerek yapılmamaktadır.

Oysa Başkentray Projesi’nin daha ihalesi bile yapılmış değildir. TCDD Genel Müdürlüğü Başkentray Projesi’nin daha ihalesini yapmadan Sincan-Kayaş arasındaki banliyö seferlerini iptal ederek, aynı zamanda halkın ulaşım hakkını engelleyerek suç işlemiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı noktalarda yapılan çalışmalarda banliyö tren işletmeciliğine engel değildir. Demiryollarında benzer işlerin yapılması nedeniyle trenlerin bu kadar uzun süre seferden kaldırılması yaşanmış bir şey değildir. Demiryollarında şu an yapılan iş ise Ankara-Sincan arasında mevcut yolların yanına yeni bir yolun yapılması işidır. Ankara-Kayaş arası demiryolunda ise hiçbir çalışma yapılmamaktadır.

Sincan- Kayaş arasında yolculuk yapan yurttaşlarımızın ulaşım alanında yaşadıkları mağduriyetin en yakın tanığı biz demiryolcularız. Bu mağduriyeti biz demiryolcularda işimize gidiş ve gelişlerimizde birlikte yaşıyoruz. Banliyö trenlerinin seferden kaldırılmasından sonra TCDD yönetimi sadece Polatlı banliyösünü çalıştırarak sadece Sincan’da ikamet eden demiryolcuların belirli saatlerde trenlerden faydalanmalarına olanak tanımış, Kayaş yönünde oturan meslektaşlarımızda yurttaşlarımız gibi demiryolu ulaşımından mahrum bırakılmışlardır.

Sincan-Ankara arasında hızlı tren, konvansiyonel yolcu ve yük treni, Ankara-Kayaş arasında ise konvansiyonel yolcu ve yük treni işletmeciliği yapıldığı halde banliyö tren işletmeciliğinin yapılmaması keyfi bir tutumdur.

Yine Ankara-İstanbul demiryolunun 56 km.lik Gebze-Köseköy arası kısmı 01 Şubat 2012 tarihinde yeni yapılacak yolun mevcut yollarla çakıştığı gerekçesiyle kapatılmış, Sendikamızın çift olan yolların birisinin açık bırakılarak diğer yolda çalışma yapılması alternatif teklifi de dikkate alınmamıştır. Yolun kapatılması ve Marmaray Projesi ile de Haydarpaşa Gar’ın işlevsizleştirilmesi ve demiryolu işletmeciliğine kapatılması amaçlanmıştır.

Değerli basın emekçileri,

Tam 202 günden beri Sincan-Kayaş İstasyonları arasında banliyö tren taşımacılığı yapılmayarak binlerce yurttaşımız kamusal bir hizmet olan demiryolu ulaşımından yoksun bırakılmıştır. Banliyö trenlerini özellikle öğrenci, işçi, memur, emekli vb. gibi dar gelirli yurttaşlarımızın kullandığı da düşünüldüğünde bu yanlış uygulamadan yurttaşlarımız ekonomik anlamda da mağdur edilmişlerdir.

Yolcu trenlerinin seferlerine çeşitli gerekçeler öne sürülerek son verilmesi uygulamaları “Demiryollarının Yeniden Yapılanması” adı altında uygulanan politikaların yansımasından başka bir şey değildir.

Dünya Bankasının finansmanıyla Booz-Allen&Hamilton Şirketi’nin 1995 yılında hazırladığı “TCDD’nin Rehabilitasyonu, Yeniden Yapılandırılması ve Finansman Raporu”

başlıklı raporda “TCDD’nin ağırlıklı olarak yük taşımacılığı yapması, yolcu taşımacılığında ise, prestij trenlerinin kullanılması” 2002 yılında Canac firmasınca yayınlanan raporda ise “kar getirmeyen hatların kapatılması, bu hatlardaki istasyon ve diğer demiryolu binalarının bir daha işletmeye açılmaması için satılması yada yıkılması, birkaç prestij treni dışında yolcu taşımacılığından vazgeçilmesi, taşımacılığın kaldırıldığı yerlerdeki arazi ve binaların elden çıkartılması, prestij trenlerinin de özelleştirilmesi” öngörülmüştü.

Son yapılan uygulamalara bakıldığında her iki raporda dile getirilen istemler siyasi iradenin bu yöndeki kararlılığı ile de denk düşerek bir bir hayata geçmektedir.

Yani, TCDD bir kamu kurumu olarak kamusal işletmecilik görevini bir kenara bırakarak kârlılığı temel alan işletmeciliği esas almaktadır. Bu uygulamalar ile kamusal bir ulaşım aracı olan demiryolundan yararlanmak isteyen yöre halkının ulaşım hakkı engellenmektedir.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamusal alanın tasfiyesine yönelik bir çok adım atmıştır. Bu kapsamda eğitim ve özellikle sağlık alanında daha önce ücretsiz olan hizmetler bugün paralı hale getirilmiştir.

Her platformda demiryollarını devlet politikası hale getirdiklerini, çağ atlattıklarını söyleyen AKP iktidarı Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya arasında çalıştırılan hızlı treni öne çıkartırken 11 bin km.lik konvansiyonel hat adeta kaderine terk edilmiştir. 2003 yılında Başbakan Erdoğan tarafından temeli atılan ve 2005 yılında faaliyete geçeceği belirtilen Ankara-İstanbul hızlı tren inşaatı 2012 yılına geldiğimizde bitirilememiştir. Ulaştırmada karayolu ağırlığı artarak devam ederken son uygulamalarla da yurttaşlarımız karayoluna mahkum edilmektedirler.

Yine Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken Batıkent-Sincan, Kızılay-Çayyolu ve Tandoğan-Keçiören metroları belediyenin kaynaklarının rasyonel kullanılmamasından dolayı yıllardan beri bitirilememiş, en sonunda merkezi hükümet tarafından metro yapım işleri üstlenilmiştir.

Değerli basın emekçileri,

Banliyö tren işletmeciliğine son verilmesi kararı yanlış bir karardır. Bu yanlış karardan dolayı mağduriyet yaşayan binlerce yurttaşımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için TCDD Genel Müdürlüğünü bu yanlıştan bir önce dönerek banliyö tren işletmeciliğine tekrar başlamasını, başta Ankara’lılar olmak üzere bütün halkımızın trenlerine ve kamusal bir hizmet olan ulaşım haklarına sahip çıkmaya ve mücadele vermeye çağırıyoruz.

Sendikamız adına basın açıklamamıza katılarak destek veren siyasi parti temsilci ve üyelerine, sendika ve demokratik kitle örgütleri yönetici ve üyelerine, meslektaşlarımıza ve değerli halkımıza duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bundan sonra verecekleri mücadelede beraber mücadele etmeye hazır olduğumuzu belirtiriz.

Kaynak : bts.org.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.