Bozdağ’dan Yozgat’a hızlı tren müjdesiBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ”Yozgat’ta devam eden yüksek hızlı tren inşaatının yüzde 60′ı bitmiş durumdadır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta devam eden yüksek hızlı tren inşaatının yüzde 60′ının bitmiş durumda olduğunu belirterek, ”Bu adımlar, Yozgat’ın ekonomisine, turizmine ve dünyaya bağlanmasına büyük katkı sağlayacak” dedi.

Bozdağ, Esenler’deki Yozgatlılar Dayanışma Derneğinin, 5. Arabaşı Şöleni dolayısıyla Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlediği gecede yaptığı konuşmada, Yozgat’tan İstanbul’a gönül dolusu sevgi ve saygı getirdiğini kaydederek, Yozgat’ın dışında yaşayan Yozgatlıların kalbinin Yozgat’la attığını söyledi.

Türkiye’nin değişik bir yerinde akademi, siyaset veya iş yaşamında başarılı olan bir Yozgatlıyı gördüğünde gurur duyduğunu ifade eden Bozdağ, ”Birlik türküsü, kardeşlik türküsü, acıyı ve sevgiyi paylaşma anlayışı bizim mayamızda var. Tüm Yozgatlı kardeşlerime, hayır yarışında ülkemiz ve Yozgat için ürettiklerinden dolayı teşekkür ederim. Biz Yozgat’tan kazandıklarımızla ülkemize hizmet etmeye çalıştık. Yozgat ve Türkiye için ne kadar çalışsak azdır” diye konuştu.

Yozgat’ın değişip geliştiğini kaydeden Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Yozgat, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve partimize her seçimde destek verdi. En son seçimde Yozgat’ta 3 kişiden 2′sinin AK Parti’ye ‘evet’ dediği bir siyasal kadro 2002′den bu yana hizmet ediyor. Yozgat, değişimi Türkiye ile beraber yaşıyor. Sayın Başbakanımız ’15 bin kilometre’ dediğinde inanmıyorlardı. Başladık ve bugün 15 bin kilometre bölünmüş yol bitti. Yozgat, Ankara, Sivas ve Kayseri’ye bölünmüş yollarla bağlanmış bir şekilde. Kısmetse önümüzdeki yaz Yozgat’ın içi asfaltlanmış olacaktır.”

-”Yozgat’ın değişim adımı yüksek hızlı trenle atıldı”-

Yozgat’ın değişim adımının yüksek hızlı trenle atıldığını vurgulayan Bozdağ, Eskişehir’den sonra 13 Mart 2009′da yüksek hızlı tren temelinin Yozgat’ta atıldığını kaydetti.
Bozdağ, Yozgat’ta hızlı trenin yapımının devam ettiğini belirterek, ”Ankara ve Yerköy arası hızlı tren ihalesi yapılamamıştı. Önümüzdeki günlerde oranın da ihalesi bitmiş olacak. 2015 yılı itibariyle Haziran ayından önce yüksek hızlı trenle Yozgatlı Ankara’ya, o zamana kadar İstanbul da biteceği için Esenler’den Yozgat’a gitmek istiyorsa, daha güvenli, hızlı ve ucuz seyahat etme imkanı bulacaktır. Bu, milyarlarca dolarlık çok büyük bir yatırım. İkinci kazma Yozgat’tan vuruldu. Şu anda dağlar deliniyor, tüneller açılıyor. Yozgat’ta devam eden yüksek hızlı tren inşaatının yüzde 60′ı bitmiş durumdadır. Bu adımlar, Yozgat’ın ekonomisine, turizmine ve dünyaya bağlanmasına büyük katkı sağlayacak. İddialı olsun diye söylemiyorum ama, belki de Cumhuriyet tarihi boyunca Yozgat’ın aldığı en büyük yatırım, hızlı tren projesidir ” diye konuştu.

Eğitim alanında Bozok Üniversitesinin bütün fakültelerini geliştirerek faaliyete soktuklarını dile getiren Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

”Zamanında üniversitelerin kurulmasını engelleyen bir yapı vardı. Sayın Başbakanım, ‘Biz her şehre üniversite kuracağız’ dedi ve harekete geçtik. Bugün Türkiye’nin 81 ilinde devlet üniversitelerini biz kurduk. Yozgat, üniversiteyle yeniden değişmeye başladı. İletişim, ziraat, veterinerlik fakültelerini ve ilçelerimize yüksek okulları kurduk. Yozgat, eğitim alanında güçlü hale getirildi. Öğrencilerin barınmasını sağlayan yurtlar yaptık. Bu yıl Yozgat’a bin kişilik yüksek öğrenim yurdu kazandıracağız. Böylelikle dışardan gelen öğrencilerimiz daha iyi öğrenim görme imkanı bulacaktır. Orta öğretimde de atılımlar yaptık. Yozgat’ta yeni kurulan ilçelerimiz de dahil hepsine Anadolu lisesi açtık. Verdiğimiz sözü tuttuk. Yozgat’ta sağlık alanında da atılımlar yaptık. İçinde refakatçi odası, yüksek teknolojiyle donatılmış hasta muayene odaları olan hastane çalışmalarına başladık. 2 yıl sonra Yozgat’taki hastaneler dünyadaki hastanelerle yarışır duruma gelecek. Ayrıca AK Parti olarak adalet alanında adımlar attık. Yozgat ve ilçelerindeki adalet saraylarını yeniledik. Osmanlı mimarisiyle donatıp, nezih hale getirdik.

Kaynak : nethaberci