Bursa Heykel-Garaj tramvay hattı onay için DLH Genel Müdürlüğü’ne gönderildiBursa’da, kent merkezi tramvay hatlarında ilk uzun hat olan Heykel-Garaj tramvay hattında hazırlanan projeler onay için Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Onay alınmasının ardından Nisan ayında ihaleye çıkmayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, inşaatın 2013 başında bitirileceğini duyurdu.

Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ulaşıma açılmasının ardından ana güzergah olan Kestel Hattı’nda da çalışmaların sürdüğü Bursa’da ana caddelerin de demir yolu ağı ile örülmesi hedefleniyor. Santral Garaj, Darmstadt, Stadyum, Altıparmak, Atatürk, İnönü ve Uluyol caddelerinden tekrar Santraj Garaj’a ulaşacak yaklaşık 6 kilometrelik T1 hattının tamamlanan projesi, onay için DLH Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Zaman kaybetmemek için gerekli altyapı hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi onayın gelmesinin ardından Nisan ayında ihaleye çıkıp, hemen inşaatı başlatacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, titizlikle yürüttükleri proje sürecini tamamladıklarını, işe başlamak için sadece DLH’den onay beklediklerini söyledi. Nisan ayında ihaleyi yapıp, yıl sonuna kadar çalışmaları bitirmek istediklerini dile getiren Başkan Altepe, “İnşaata Ulu Cadde’nin İnönünü Caddesi kısmından başlayıp süratle hattı tamamlamak istiyoruz. Planlamamıza göre 13 duraklı hatta 12 araç çalışacak Toplam 280 kişi kapasiteli modern araçlarımızla merkezdeki trafik yükü önemli ölçüde azalacak. Yaklaşık 100 taksi dolmuşla taşınan yolcu 1 tramvayla taşınmış alacak. Böylelikle kent merkezi araç yoğunluğu, gürültü ve egzoz gazı kirliliğinden arınmış olacak. Atatürk Caddesi’nde hayata geçirdiğimiz cephe düzenleme çalışmaları, güzergah üzerindeki tüm caddelerde yapılacak. Böylelikle kent merkezi hem ulaşım açısından hem de görsel açıdan daha çağdaş bir görünüme bürünecek.” diye konuştu.

Kaynak : CİHAN

 

Reklamlar