Bursa Hızlı tren hattı inşaatına start

Bursa Hızlı tren hattı  : Bursa’nın tam 58 yıllık özlemini sona erdirecek yüksek hızlı tren projesinde nihayet inşaat aşamasına gelindi.


İhale sözleşmesi 30 Aralık’ta Ankara’da törenle imzalanan 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir yüksek hızlı tren hattı altyapı inşaatında, verdikleri 393,1 milyon TL teklifle ihaleyi kazanan YSE Yapı ve TEPE İnşaat ortaklığına TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yer teslimi yapıldı.

Böylece Bursa-Yenişehir YHT hattı altyapı inşaatının şartnamede belirtilen 913 günlük tamamlanma süresinde geri sayım başlamış oldu.

Edindiğim bilgilere göre, 3 ayrı şantiye kurma çalışmalarını sürdüren üstlenici firma bu çalışmalarını tamamladıktan sonra, hattın yolcu ve yük taşımacılığı birlikte yapılacak şekilde en son hızlı tren teknolojisiyle saatte 250 kilometre hıza uygun olarak inşaatına başlayacak.

Bu süreçte halen proje çalışmaları devam eden Yenişehir-Bilecik arasındaki 41 kilometrelik hattın da eşzamanlı olarak yapımına başlanacak ve belirlenen hedef doğrultusunda Bursa’nın 2016’da Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren hattına Bilecik’ten bağlanmasıyla, Ankara’ya YHT ile 2 saat 15 dakikada gidilebilecek.

20 TÜNEL, 20 VİYADÜK…
Yer teslimi yapılan Bursa-Yenişehir YHT hattı altyapı inşaatı, üçte biri tünel ve viyadükten oluşmasından dolayı oldukça zorlu geçecek.

913 günlük süreçte 75 kilometrelik hatla ilgili; 10 milyon 500 bin metre küp kazı, 8 milyon 200 bin metre küp dolgu, 1 milyon 600 bin metre küp tünel kazısı, toplam uzunluğu 12 bin 825 metre olan 10 adet delme tünel, toplam uzunluğu 2 bin 825 metre olan 10 adet aç-kapa tüneli, toplam uzunluğu 6 bin 250 metre olan 20 viyadük, 40 adet alt geçit, 4 adet üst geçit ve 58 menfez yapılacak.Bu arada yapılacak 10 adet delme tünelden birinin 5 bin 470 metre, 20 viyadükten birinin bin 515 metre uzunluğunda olacağını, ayrıca alınan acele kamulaştırma kararı üzerine TCDD’nin 4 milyon metrekarelik arazinin kamulaştırma çalışmalarına başladığını da belirteyim.

KAZIKLI’YA TEPKİ…
Bu çalışmalar devam ederken üstlenici firmanın güzergah kazıklarını çakması ve hattın net bir biçimde ortaya çıkması ise Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez’in tepkisine yol açtı. Dönmez tepkisini dün şöyle açıkladı:
“Hızlı tren hattı Gürsu geçişine ve Kazıklı’ya tren istasyonu yapılmasına çok önceden karşı çıktık, gerek Ankara’da gerekse Bursa’daki görüşmelerimizde bunun gerekçelerini de ortaya koyduk. Yaptığımız tespitlere göre, bu güzergah özellikle Gürsu ve çevresindeki seralara büyük zarar verecek. Hattın bu seralardan geçmesi ve oluşacak kayıplarla üreticiler aldıkları seracılık kredilerini ödeyemez hale gelecek. Ayrıca Kazıklı’ya yük ve yolcu tren istasyonu yapılmasına da bir anlam veremedik. İstasyonun yapılacağı yerde yük ve yolcu sağlayacak bir yerleşim ve potansiyel yok. Bu yüzden Gürsu’dan Kazıklı istasyonuna açılacak yolla kayıp daha da artacak, ovadaki yapılaşma hızlanacak. Bu uyarıları yaptığımızda bize her seferinde Kazıklı istasyonu yerinin ve seralardan geçen güzergahın mutlaka değiştirileceği sözü verildi. Ne var ki, çakılan güzergah kazıklarıyla uyarılarımızın dikkate alınmadığını ve projede bir değişiklik yapılmadığını gördük. İş işten geçmeden bu değişiklikler mutlaka yapılmalı ve verilen sözler tutulmalı. Yoksa kaybeden yine Bursa olacak.”

Dönmez dün bu açıklamayı yaparken YHT güzergahını ve Kazıklı tren istasyonunun yerini projeden gösterdi, seraların fotoğraflarını da tek tek ortaya koydu.Görülen o ki, eğer önerilen değişiklikler yapılmazsa Bursa çok şey kaybedecek.
Dimyat’a pirince giderken evindeki bulgurdan olacak!

Kaynak : http://www.bursahakimiyet.com.trDemiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar