Bursaray’ın Kestel Hattına Anlamlı RevizyonBüyükşehir Belediyesi, Bursaray Kestel hattı çalışmalarını sürdürürken, Hacivat Köprüsü’nün yanındaki iki tarihi çınar ağacını kesmemek için projede revizyona gitti.

Büyükşehir, her ikisi de doğal anıt olan ve daha önce kesilmesi mahkeme kararıyla yasaklanan 500 yıllık ağaçlara dokunmayacak ve 500 bin liralık maliyetle yolu 5 metre kuzeye kaydıracak. Böylece ağaçlar kesilmekten kurtulacak.

ANITLAR İZİN VERMEDİ…

Köprü çalışması sürerken, Büyükşehir, tarihi ağaçlarla ilgili Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun kapısını çaldı. Hacivat Köprüsü bölümünü kapsayan proje kapsamında yol her iki tarafa doğru genişlediğinde bu tarihi ağaçların tehlikeye gireceğini düşünen Anıtlar Kurulu ağaçların kesilmesine müsaade etmedi.

Anıtlar Kurulu’ndan aldığı bu olumsuz yanıt üzerine alternatif arayan Büyükşehir, 500 yıllık ağaçların korunması için projede yaptığı revizyon ile 500 Bin TL’lik ek maliyetle yolu kuzeye doğru 5 metre daha kaydırma kararı aldı. Projedeki bu revizon sayesinde köprüler, ağaçlara hiçbir hasar vermeden yapılmış olacak. Hatta şu anda karayolu ağaçların dibinden geçerken, köprüler yenilendiğinde 2 metre daha uzaklaşmış olacak.

Kaynak : Seyit Gündoğan

OLAY

Reklamlar