CHP Milletvekili Nedret Akova: Bursa – Balıkesir – İzmir YHT henüz programda yok

CHP Milletvekili Nedret Akova, Ulaştırma Bakanı binali Yıldırım´a hızlı tren soruları yöneltti. Akova, Bursa – Balıkesir – İzmir hattında hızlı tren projesinin ne zaman yatırım programına alınacağını sordu


CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Bursa – Balıkesir – İzmir hattında hızlı tren projesinin ne zaman yatırım programına alınacağını sordu. Ulaştırma Bakanı binali Yıldırım´ın sözlü olarak yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Akova, “kara, hava ve denizyoluna yapılacak her türlü yatırım Balıkesir´in gelişimine ivme kazandıracak” dedi.

Milletvekili Akova konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

BALIKESİR´İN ULAŞIM ALTYAPISI GELİŞMELİ

Ülkemizin sosyo-ekonomik gelişimini destekleyen önemli faktörlerden birisi de ulaşım altyapımızın gelişmişliğidir. Turizm, tarım ve sanayi sektörlerinin büyüyüp, gelişebilmesine, ucuz, hızlı, ulaşılabilir ulaşım seçeneklerinin artması olumlu bir katkı yapacaktır. Dolayısıyla Balıkesir’in turizm, tarım ve sanayide var olan potansiyelinin gelişiminin önündeki engellerden birisi de ulaşım altyapımızın yetersizliğidir. Kara, hava ve demiryolu ağında yapılacak her türlü yatırım, Balıkesir’in gelişimine ivme kazandıracaktır. Balıkesir’in ulaşım altyapısının istenilen düzeye çıkarılabilmesi için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

BURSA – BALIKESİR – İZMİR HATTI HENÜZ PROGRAMDA YOK

Teknoloji çağında yaşarken, ulaşım altyapısında yaşanan yetersizlikler, ülkemizin gelişmesinin önündeki önemli engellerdendir. Ulaşım rahatlığı, hızı, güvenliği ve ucuzluğu bakımından hızlı trenlerin yaygınlaşmasını bütün halkımız beklemektedir. Hızlı tren bugün sadece Ankara–Eskişehir, Ankara-Konya hattı üzerinde çalışmaktadır. Bursa-Balıkesir-İzmir hızlı tren uygulama projeleri tamamlanmasına rağmen, yatırım programına henüz alınmamıştır.”

HANGİ HATLARA ÖNCELİK VERİLDİ?

CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Binali Yıldırım´a şu soruları yöneltti:
“Bursa-Balıkesir-İzmir hızlı tren projesi yatırım programına ne zaman alınacaktır? Bursa-Balıkesir-İzmir hızlı tren projesi yatırım programına alındığı zaman, ihale hazırlıkları ve hayata geçirilmesi ne kadar sürecektir?

Hızlı tren ile ulaşımın yaygınlaşması için çalışmalarınız mevcut mudur? Hangi hatlara öncelik verilmiştir?

Ülkemizin önemli bağlantı hatlarından olan Bursa-Balıkesir-İzmir hattına öncelik vermeyi düşünüyor musunuz?”

Kaynak: Balıkesir Politika


İlk yorum yapan olun

Yorumlar