Dizel Tren Seti “Anadolu” Denizli Raylarında

Türkiye’de, yakın şehirler arasında hızlı, rahat ve konforlu seyahat imkanı sağlamaya yönelik olarak TCDD’nin bağlı kuruluşu TÜVASAŞ tarafından üretimi yapılan “Anadolu” adlı tren setlerinden ikincisi, Denizli’de sefere çıktı.


TCDD’nin bağlı şirketi Türkiye Vagon Sanayi AŞ’ye yaptığı talep üzerine uygulamaya konulan Dizel Tren Seti Projesi kapsamında üretimi yapılan ve

“Anadolu” adı verilen tren setlerinden ikincisinin de üretimi tamamlanarak raya indirildi.

Denizli-İzmir hattında hizmet verecek tren setinin, Denizli ile Sarayköy arasında düzenlenen ilk seferi törenle gerçekleştirildi.

Tren seferi öncesi Denizli Garı’nda düzenlenen törene, AK Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci, Mehmet Yüksel ve Bilal Uçar, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Metin Keşap ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Vali Demir, törende yaptığı konuşmada, 9 Haziran 2011’de tamamlanan çalışmalarla Denizli ile İzmir arası demiryolu hattının hızlı tren gidebilecek şekilde, hem hat olarak hem de sistem olarak yenilendiğini hatırlattı.

“Anadolu” treninin saatte 160 kilometre hızla gidebildiğini, ancak Denizli-İzmir hattındaki hemzemin geçitler dikkate alındığında 120 kilometre hızla seyredeceğini belirten Demir, şunları kaydetti:

“Daha önce burada çalışan trenler 134 kişi kapasiteli iken şu anda

“Anadolu” treni ile aynı anda 200 yolcu taşınabilir hale gelecek. Bu tren setinin diğer önemli bir özelliği Kore-Türkiye işbirliği ile TÜVASAŞ tesislerinde Türkiye’de üretilmiş olması. Bunun ilki Sakarya’da hizmete girdi. Denizlimiz bu sistemin ikinci olarak işlediği şehir olacak. Burada uçak tipi koltuklar, engelli tuvaletleri, anons sistemi, LCD ekranlar vasıtasıyla bilgilendirme gibi bir trende bulunabilecek bütün konfor burada olacak.”

TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş ise Denizli-İzmir arasındaki ulaşımın bundan sonraki aşamada daha hızlı olacağını söyledi.

Konuşmaların ardından “Anadolu” dizel tren seti, Sarayköy’e ilk seferini yaptı. Vali Demir, sefer sırasında bir ara makinist koltuğuna geçti.

Kaynak : http://www.sondakika.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar