Eskişehir ‘ de “Tramvay Hatlarını Uzatma Projesi”nde ilk kazma vuruluyor

Eskişehir’de 2004 yılından bu tarafa hizmet veren tramvay hatlarını 3 yeni bölgeye uzatacak olan “Tramvay Hatlarını Uzatma Projesi”nde kazma vuruluyor. Hava koşulları elverdiği takdirde önümüzdeki birkaç gün içinde ilk kazmanın vurulacağı belirtildi.

İhalesi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapılan Tramvay Hatlarını Uzatma Projesi önümüzdeki birkaç gün içinde başlıyor. Hava koşullarının elvermesi durumunda 10 Şubat tarihine kadar çalışmaların başlayacağı belirtilirken, olumsuz hava koşullarının sürmesi durumunda sürenin birkaç gün ötelenebileceği kaydedildi.

Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi mevcut tramvay hatlarının uzatılmasına yönelik proje çalışmalarına 2007 yılında başlamış, ancak projenin Devlet yatırım Planına alınmaması nedeniyle 2011 yılına kadar bir gelişme yaşanmamıştı.
Geçtiğimiz yıl içinde Ulaştırma Bakanlığı’nın projeyi onaylamasının ardından çalışmalar hızlanmış ve üç bölgede toplam 20 mahalleyi kapsayacak uzatma projesi için Temmuz ayında ihale yapılmıştı. Ancak ihale sonuçlarına yapılan itiraz nedeniyle çalışmaların başlaması gecikmişti. Hukuki sürecin tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyi kazanan firma ile gerekli sözleşmeyi yaptığı, yer tesliminin gerçekleştiği, ilgili firmanın şantiyelerini kurduğu öğrenildi.

Tek sorun Odunpazarı Belediyesi’nin yaptığı itiraz

Toplam 18 kilometrelik yeni hatlar, Batıkent-Çamlıca, Yenikent-Çankaya ve Emek-71 Evler mahallelerine uzayacak ve 20 mahalleyi kapsayacak.

Hava koşullarının elvermesi durumunda önümüzdeki birkaç gün içinde ilk kazmanın vurulacağı belirtilirken, projenin önündeki tek sorun Çankaya-Yenikent hattında yaşanacak gibi görülüyor.

Bilindiği gibi, bu hattın Odunpazarı Bölgesi’ndeki aktarma noktasına (Atatürk Lisesi Tramvay durağı) ulaşabilmesi için Alaaddin Parkı’nın içinden geçmesi gerekiyor. Teknik nedenler dolayısıyla parkın içinden tek hat olarak geçmesi gereken projeye Odunpazarı Belediyesi itiraz etmişti. Konuyla ilgili olarak Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun karar vermesi gerekiyor.

Bu itirazın projenin tamamını etkilemeyeceği ancak, Yenikent-Çankaya-Yıldıztepe hattındaki çalışmaları geciktirebileceği kaydedildi.

Alaaddin Parkı’nın içinden geçerek aktarma noktasına gelmemesi durumunda hattın aktarma noktasının Porsuk Askerlik Şubesi yakınında olacağını belirten yetkililer, bunun da vatandaşların Askerlik Şubesi’nden tramvayın Atatürk Lisesi durağı arasını yürümek zorunda kalacaklarını belirtiyorlar.
18 kilometrelik proje 2 yıl içinde tamamlanacak ve Eskişehir’in toplam şehir içi tramvay hatları 34 kilometreye ulaşacak.

Kaynak : Son Haber

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar