Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi ‘Bölgeden tramvay yolu geçecek’ gerekçesiyle şadırvanın inşaatı,durduruldu

Eskişehir’in Selçuklulardan kalma en eski camisi olan Alâeddin Camii bahçesine bir hayırsever tarafından yaptırılan Şadırvan, CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile camii cemaatini karşı karşıya getirdi. Odunpazarı İlçe Belediyesi ile Vakıflar Müdürlüğü’nden izin alınarak yapılan ve bu zamana kadar 45 bin TL harcanan şadırvanın inşaatı, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Bölgeden tramvay yolu geçecek’ gerekçesiyle durduruldu. Ardından cemaatin ve cami yönetiminin ‘Tramvay yolunu camiden biraz daha uzaktan bir yerden geçirin’ talebine rağmen 45 bin TL harcanan şadırvanın yıkılmasına karar verdi. Vatandaşlar, yeni tramvay yolu güzergâhının geçmesi için farklı alternatifler olmasına rağmen Cami’nin yanından şadırvanı yıkarak geçmesine tepki gösterdi. Şadırvanı yaptıran hayırsever Yaşar Fidan ise belediyenin yıkım kararına tepki göstererek, “Şadırvanın yapımı bize 45 bin TL’ye mal oldu ama biz masrafında değiliz. Bunun burada kalmasını istiyoruz. 50 bin de gitsin 100 bin de gitse ben şadırvanı burada durduracağım.” diye konuştu.
Anadolu Selçuklu Devleti döneminde 1267 yılında III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yaptırılan Alaeddin Camii, Eskişehir’in tarihi camileri arasında yer alıyor. Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde kendi adıyla anılan parkın içerisinde bulunan camii için geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeyle, caminin önünde bulunan şadırvan ve tuvaletler yer altına alındı. Ancak yaşlı insanların zorluk çektiğini ve abdest almada sıkıntı yaşadıklarını gören hayırsever Yaşar Fidan (73), caminin bahçesine bir şadırvan yaptırmaya karar verdi. Caminin bağlı bulunduğu Odunpazarı İlçe Belediyesi’nden iki sene uğraştıktan sonra izin almayı başaran Fidan, belediyenin kendisine yer göstermesinin ardından şadırvanın yapımına başladı. Mermerlerini caminin yapısına uygun olması için şehir dışından getirttiğini söyleyen Fidan, şadırvan için 40 bin TL harcadığını belirtti. Daha sonra, kaba inşaatı bitmesine yakın Büyükşehir Belediyesi Ekipleri ölçüm için cami bahçesine geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci etap tramvay uzatma projesi çerçevesinde ölçümlerini yapan ekipler, tramvay yolunun şadırvanın yapıldığı yerden geçeceğini ve bu yüzden de şadırvanın yıkılması gerektiğini söyledi. Yapılan ölçümlerde yetkililer, şadırvanın yanı sıra aynı hizada bulunan yer altındaki tuvaletin ve Odunpazarı Belediye’sinin yaptırdığı süs havuzunun da yıkılmasına karar verdi.
Söz konusu kararın ardından ne yapacağını bilemeyen hayırsever Fidan, şadırvan yapımını durdurmak zorunda kaldı. Derdini yetkililere anlatmak isteyen Fidan, gittiği yerlerden olumlu bir cevap alamadı. Eskişehir’in en eski camisi olması nedeniyle bir gelenek olarak şehrin önde gelen esnafının cenazelerinin bu camiden kalktığını söyleyen Fidan, “Şimdi buradan tramvay geçerse cenazelerimiz kalkmayacak. Büyükşehir Belediyesi meçhul bir gerekçe ile bize mani oldu.” diye konuştu.
Camiye yer altına yaptırılan abdest alma yerini yaşlıların kullanamadığını belirten Ertuğrul Kocaoğlu (75), belediyeden tüm izinleri alarak şadırvan inşaatına başladıklarına dikkat çekti. “Odunpazarı’na müracaat ettik, emrini aldık. ‘Yapın’ diye bize yazı ile bilgi verdiler.” diyen Kocaoğlu, cami derneği ve Yaşar Fidan ile şadırvanın yapımına başladıklarını söyledi. Kocaoğlu, “Caminin içerisinden tramvayın geçmesi hem bütün emeklerin zayi olmasına hem de caminin güzelliğinin yok olmasına neden olacak. Bu nedenle yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.


Kaynak : Cihan Haber Ajansı


İlk yorum yapan olun

Yorumlar