Eskişehir’de Tramvayın geçmediği mahalle kalmayacak

Eskişehir gündeminde tramvay ulaşımı var. Büyükşehir Belediyesi yeni hatların yapımı için resmen başlangıç yaparken, AKP tarafından ise tramvay projesi ile ilgili yoğun eleştiriler geliyor.
Mevcut tramvay hatlarının kentin üç ayrı noktasına daha ulaşmasını sağlayacak proje için ihale yapımı tamamlanırken, fiziki çalışmalara da geçilmesi kentli tarafından uzun zamandır beklenen gelişmeydi. Eskişehirlinin tramvay beklentisine karşılık vermek isteyen belediye üç ayrı bölgeye tramvayı uzatırken yeni bir proje içinde çalışmalarına başladığı öğrenildi.

YENİ HATLARA İLAVE HATLAR GELECEK.

Eskişehirlilerin dört gözle bekledikleri yen hatların yapımının iki yıl içerisinde tamamlanacağı öğrenildi. Yeni hatların yapımı ile birlikte Çankaya ve Emek Mahallesi ile güzergâhta bulunan semtlerden tramvay geçişi sağlanacak. Diğer hat olan Çamlıca hattı içinde kalan bazı mahallelerden geçecek olan tramvay, uzatılacağı üçüncü kolda ise Yenikent bölgesine gidecek. Tramvay, yine bu hatta da birçok mahalle içinden geçerek Eskişehirlilere hizmet verecek. Yeni üç hatla birlikte tramvay 22 mahalleden daha geçecek.
Buna karşılık tramvayın daha fazla vatandaşa hizmet vermesini arzulayan Büyükşehir Belediyesi, yeni hatlara ilave olarak yeni güzergâhlar içinde çalışmalar yaptığı kaydedildi. Başkan Büyükerşen’in de doğruladığı gelişme ile uzatılacak mevcut hatlar, daha da ücra bölgelere kadar götürülecek. 71 Evler, Vadişehir, Üniversite Evleri gibi bölgelere de tramvayın gitmesini sağlayacak taslak, proje haline gelip hayata geçmeyi başarırsa, Eskişehir’de içinden tramvay geçmeyen mahalle neredeyse kalmayacak.
Öte yandan belediyenin raylı ulaşım için çalışmaları bu yönde devam ederken, iktidar partisi AKP’den de raylı sistem için eleştiriler devam ediyor.
Milletvekili Salih Koca partisinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada mevcut sistemi sert dille eleştirdi.
Uzatılacak olan hatların daha çok mahalleye ulaşmasını kendileri tarafından sağlandığını hatırlatan Milletvekili Salih Koca, sistemin mevcut haliyle şehrin gelecekteki 5 yıllık hayatını felç edeceğini anlattı.

5 YIL İÇİNDE ŞEHİR FELÇ OLACAK

Milletvekili Salih Koca, tramvay sisteminin yeni hatları ile birlikte şehrin trafiğini alt üst edeceğini belirtti. Koca şunları söyledi; “Eskişehir için hayati önem taşıyan hafif raylı sistem projesi, trafiğin keşmekeşe dönüşmesine neden oldu. Asıl yeni yapılan bu hatlar ile daha da keşmekeşe dönecek. Örnek olarak Yunusemre Caddesi Atatürk Lisesi’nin önünden iki dakikada bir tramvay geçecek. İşte o zaman ne kara nede yaya trafiği kalmayacak. Benzer olay yaklaşık 10 m de trafik ışığının olduğu Atatürk Caddesi Atatürk Bulvarı kesişim noktasında da yaşanacak. Eskişehir’in geleceğinde tramvay ile ilgili haberleri hayal edelim. Çok değil 5 yıl sonra gazete manşetleri; ‘Trafik çilesi nedeniyle şehir merkezi esnafı isyan etti’, ‘Trafik yoğunluğu nedeniyle ambulans hastaya yetişemedi!’, ‘Hamile kadın hastaneye yetişemeyen ambulansta doğum yaptı!’ ‘İtfaiye yangına trafik nedeniyle müdahale edemedi!’ Elbette bu örnekleri çoğaltmak hayli mümkün!”

TRAMVAY ÇARE OLACAKKEN,
ŞEHRE SAPLANAN HANÇER OLMASIN

Tramvayın uzatılması projesinin yanlışlarla dolu olduğunu iddia eden ve sözlerine devam eden Milletvekili Salih Koca, geç kalınmadan projede değişikliklere gidilmesi gerektiğini anlattı. Koca; “Geç olmadan en azından yeni yapılacak yerler için proje tekrar gözden geçirilsin. Özellikle karayolu, yaya ve hafif raylı sistemin kesiştiği kavşak noktaları tekrar gözden geçirilsin. Alt-üst geçitler olabilir farklı alternatifler üzerinde çalışılsın. Tramvay bu şehrin hayatına ilaç olacakken şehrin bağrına daha fazla saplanan bir hançer olmasın. Yeni hatlar değil de yeni hatalar olarak bu projeler karşımıza çıkmasın” diye konuştu.

STK’LAR HAREKETE GEÇMELİ

Konuyla ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunan Salih Koca sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaşanan sıkıntıların müsebbibini aramıyoruz. Biz çocuklarımızı, geleceğimizi, hemşerilerimizi kısaca Eskişehir’imizi düşünüyoruz. Bir mühendis olarak veya vekil olarak değil sade bir vatandaş olarak üzerimize düşen tarihi sorumluluğu yerine getiriyoruz. Yarın atılacak manşetleri de ileride vesika olarak sunacağımızı buradan duyuruyoruz.
Bu nedenle bu tür konularda fikir beyan eden İnşaat Mühendisleri Odasının da bu konuda açıklama yapması gerekir. Aynı şekilde Mimarlar Odamızın, Ticaret ve Sanayi odalarımızın, Eskişehir Sivil Toplum Örgütlerinin de fikirlerini ortaya koymalarında fayda görüyorum. İki büyük üniversitemiz var onlarla da istişare edilmesi Eskişehir’imiz için önemlidir.”

KISIR ÇEKİŞMELERİ BIRAKALIM

Odunpazarı İlçe Danışma Meclisi tarafından yapılan toplantı için salonu dolduran partililerin yoğun sevgi gösterileri altında konuşan ve konuşması sık sık sloganlarla kesilen milletvekili Salih Koca konuşmasının sonunda ise birlik ve beraberliğin önemine değindi. Kısır çekişmelerin artık bırakılması gerektiğini anlatan Koca sözlerini şöyle tamamladı; “Kısır tartışmaları bırakıp kendi geleceğimizi değil bu şehrin geleceğini düşünerek proje gerçekleştirmek gerektiğini düşünüyorum. Bunun içinde AK Parti’nin icraatlarını incelemek yeterlidir. Hiçbir projemiz halka rağmen anlayışı ile yapılmadı. Bu nedenle her projemiz her kesimin takdirini kazandı. Herkese fayda sağladı. Bizim anlayışımız Yunus anlayışıdır. Biz aşığı olduğumuz Eskişehir’in ve Eskişehirlinin gönüllerini yapalım, gönül evlerinde yer bulalım bu bize yeter.”

Kaynak : Sedat Aydoğan

İstikbal Gazetesi

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.