Esnafın yoluna ‘hızlı tren’ engeli.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, yaklaşık 5 bin esnafı içinde barındıran İnşaatçılar Çarşısı ile Gıda Çarşısı’nın giriş ve çıkışında artan trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla hayata geçirmeyi planladığı yeni yol aksı İzmir-Ankara hızlı tren projesine takıldı.
ZMİR – Büyükşehir Belediyesi’nin beş ay önce yeni yol yapımı için TCDD Genel Müdürlüğü’nden talep ettiği Halkapınar Metro İstasyonu ile Fatih Caddesi arasında kalan araziye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hızlı tren projesini gerekçe göstererek onay vermedi.

PROJEYİ BEKLİYOR
Bakanlık yetkilileri Büyükşehir Belediyesi’nin istediği alanın İzmir-Ankara hızlı tren projesi kapsamında kullanılma olasılığı bulunduğu için verilmediğini açıkladı. Hızlı tren projesinin İzmir bölümünün henüz planlanmadığına dikkat çeken yetkililer, hızlı trenin kent içine girmesi durumunda bu arazinin kullanılacağını belirtti. Hızlı trenin Alsancak’a bu hat üzerinden götürüleceğini kaydeden TCDD yetkilileri, istenilen arazinin bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmediği, hızlı tren projesinin kesinlik kazanmasının ardından bu konunun yeniden gündeme gelebileceğini söyledi. Hızlı trenin kent merkezine girişi gerçekleşmez veya geliş yönünde bir değişiklik olursa arazinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edileceği ifade edildi.

BEŞ AY ÖNCE İSTENDİ
Her gün binlerce esnafın gelip gittiği çarşının en büyük sorunlarından biri olan trafik yoğunluğuna çözül olacağı dile getirilen alternatif yol için beş ay önce arazi talebinde bulunan Büyükşehir Belediyesi yetkileri ise kendilerine şuna kadar ulaşmış herhangi bir yazı olmadığını dile getirdi. Halkapınar Metro istasyonu ile Fatih Caddesi arasında kalan arazinin Ulaşım ve Düzenleme Projesi kapsamında kullanım hakkının TCDD Genel Müdürlüğü’nden istendiğini belirten yetkililer, yeni yolun hizmete girmesiyle yaşanan trafik sorunun da ortadan kalkacağını söyledi.

YENİ YOL TRAFİĞİ RAHATLATACAK
Metro ve demiryolu hattından ötürü Yenişehir Gıda Çarşısı’ndan Alsancak, Halkapınar yönüne çıkış olamaması nedeniyle bölgede ulaşım ve trafik akışında ciddi sorunlar meydana geliyor. Tek giriş ve çıkışın olduğu çarşıda gün içinde artan araç sayısı nedeniyle trafikte sıkışmalar yaşanıyor. Hergün binlerce aracın giriş yaptığı çarşıda yol yetersizliğinden esnafta zararg görüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım projesi dahilinde yapmayı planladığı alternatif yol ile bu sorunun ortadan kalkacağı, Ulaşım ve Düzenleme Projesi ile yapılacak yeni yolun faaliyete geçmesi trafiğin rahatlayacağı belirtiliyor. Bugüne kadar sadece bir giriş ve çıkışı olan çarşısının trafik akışının yeni yollarla birlikte daha da hızlanacağı, vatandaşın ulaşımının daha da kolaylaşacağı dile getiriliyor.

Kaynak : http://www.egedesonsoz.com

Reklamlar