Gözler vagonları aramasın üzgün üzgünMutlu pazarlar..
Son günlerde yoğunlaşan Bursa’nın hızlı tren meselesinde önemli gelişmeler oluyor.
Gazeteniz Bursa hakimiyet bu konuyu okurlarına sık sık duyuruyor.
Tren meselesi aslında mesleğe başladığım yıllardan beri zaman zaman gündeme geldi, durdu.
Rahmetli meslektaşım Kadri Çatmakaş, haber sıkıntısı çektiği zaman hemen bir tren gelecek haberi yapar günün manşetini kurtarırdı.
Sonraki yıllarda CHP Milletvekili Kemal Demirel’in gündeminden de düşmedi Bursa treni.
Ama bir de tarihi Mudanya treni var. Hiç görmedim. Eskilerden Mudanya’ya çalışan trenle ilgili ilginç anılar duydum yıllarca. Bademli rampasını çuf çuf zor çıkan kara trenden inip bağlardan üzüm topladıklarını, sonra tekrar rampayı ıkına sıkına tırmanan trene koşup vagonlara atladıkları anlatıldı bu anılarda.
Son günlerde bir de İstanbul Haydarpaşa Garı gündemde. Otel mi olacak, iş merkezi mi, tartışılıp duruyor.
Tarihi Haydarpaşa Garı önündeki alanda bir de antika lokomotif vardır; muhakkak anımsarsınız. Üzerinde de ‘Mehmetçik’ yazısı vardır.
Ömrünü doldurmuş, antika olmuş, sonra da allanıp pullanıp Haydarpaşa Garı önüne konulan Mehmetçik lokomotifinin evveliyatını biliyor musunuz?.
O antika lokomotif eski Mudanya-Bursa tren hattında çalışmış yıllar yılı. Son seferi 10 Temmuz 1953. Lokomotif sonra Haydarpaşa’ya götürülüp gar önündeki boş alana süs olsun diye yerleştirilmiş..
Bu bilgileri de Bursalı şair Muvaffak İnan’dan öğrendim. Aslen Mudanyalı olan İnan Yeni Soluk adlı sanat gazetesindeki yazısında daha da ilginç bir noktaya değiniyor.
Dikkat edin lütfen; Bursademiryolu 1933 yılında sadece ve sadece 50 Türk Lirası’na kamulaştırılmış.
Şair İnan, yazısında ayrıca rahmetli babasının Bursa-Mudanya tren hattında işçi olarak çalıştığını belirtip bu trenle çok seyahat ettiğini, sevgili annesiyle trenin yazlık vagonlarında püfür püfür seyahat etmenin güzelliklerini anlatıyor.
Şimdi günümüze dönecek olursak, Bursa’da tren yok ama hafif raylı metro var. Tramvay da. Yerli vagon üretimi ise tam gaz devam ediyor..
Bursa’ya hızlı tren seferleri de eninde sonunda gerçekleşecek.
Şimdilerde o oynak ‘Tren gelir hoş gelir’ türküsünü umutla çığırıp duralım sadece..
Hızlı tren geldikten sonra da Bursa İstasyonu’nda sevdiklerimizin ardından Yusuf Nalkesen üstadın oya gibi işlediği o hüzün yüklü hüzzam eseri “Dargın ayrılmayalım diye koştum sana dün/ Gözlerim vagonları dolaştı üzgün üzgün/ Çıkmadın pencereye ne göründün ne güldün/ Gözlerim vagonları dolaştı üzgün üzgün,/ Yolcular arasında aradım seni bir bir/ Elimde soldu yazık, çiçeklerimle mendil/ Getirmiştim sana bir demet beyaz karanfil/ Elimde soldu yazık, çiçeklerimle mendil” şarkısını hiç söylemeyiz inşallah..

Kaynak : Erdal Abi

Bursa Hakimiyet

Reklamlar