Hadarpaşa Tren Garı, Meclis gündemindeCHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Hadarpaşa Tren Garı’ndan Anadolu’ya tren kalkmayacak olmasını Meclis’e taşıdı.
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, TBMM Başkanlığı’na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Köseköy-Gebze arasında 24 ay sürecek olan hızlı tren inşaatı nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihi itibariyle Hadarpaşa Tren Garı’ndan Anadolu’ya ve Anadolu’dan Haydarpaşa Tren Garı’na tren kalkmayacağını belirten Özgündüz, şöyle dedi:
“Yüz yılı aşkın süredir hizmet veren Türkiye’nin en büyük garı Haydarpaşa bu ayın sonunda devreden çıkarken, Marmaray inşaatının başlamasıyla Sirkeci Garı da devreden çıkacak. Her iki garın devreden çıkacak ve ıssızlaşacak olması bölgede doğacak rantı bekleyenler için bir nimet olmuştur. Yanlış gidişe dur demek için İstanbul’daki duyarlı yurttaşlarımız, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının oluşturduğu ve kendilerini ‘Haydarpaşa Platformu’ olarak isimlendiren grup çeşitli uyarılar yapmaktadır. Örneğin; sözü geçen inşaatların tren seferlerini tamamen askıya almadan yapılabileceği ve bunun dünyada örnekleri olduğu belirtilmektedir.”
Özgündüz, şu soruları yöneltti:
“Haydarpaşa Platformu’nun da belirttiği gibi, bu projelerin tren seferleri aksatılmadan yapılması olanaklıysa bu yola neden gidilmemiştir? Bu konuda dünyada hangi ülkelerin örnekleri incelenmiştir? Ülkemizde konunun uzmanı sivil toplum örgütleri, meslek odalarından hangilerinin görüşlerine başvurulmuştur?
Özellikle dar gelirlinin ulaşım aracı olan tren seferlerinin kaldırılması sonucunda mağdur olacak yurttaşlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi için indirimli otobüs seferleri gibi alternatifler düşünülmekte midir?
Ülkemizin en önemli tarihi yapılarından biri olan Haydarpaşa Garı ve yine çok önemli bölgede olan Sirkeci Garı’nın Marmaray Projesi’nin bitiminden sonra nasıl değerlendirilmesi söz konusudur? Buraların yeni rant alanlarına çevrilmesi konusunda ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

Kaynak : Haberx

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.