Hasret mekanları adeta para bastıSon iki yıl içinde 200’ün üzerinde dizi, film, videoklip ve belgesel çekimine evsahipliği yapan garlar, Demir Yolları’na yaklaşık 250 bin lira kazandırdı. Hasret mekanları adeta para bastı.

TRENLER ve garlarda 2010-2011 yıllarında 200’ün üzerinde çekim yapıldı. TCDD, bu çekimlerden yaklaşık 250 bin lira gelir elde etti. Tren ve garlara ilgi ekranda büyük beğeniyle izlenen dizilerin yanı sıra James Bond gibi dünyaca ünlü filmler ve ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ gibi, ikisi yabancı 22 sinema filminden geldi.

Yabancı ülkelerin ilgisi

TCDD yetkililerinin verdiği bilgilere göre, yerli ve yabancı film yapımcıları son iki yılda bu mekanlarda 201 çekim yaptı. Çekimlerin 126’sını belgesel, 41’ini dizi, 22’sini sinema ve 12’sini reklam filmleri oluştururken; Mustafa Ceceli, Burcu Güneş ile Ebru Yaşar klip çekimi için Haydarpaşa’yı tercih eden sahne dünyasından isimler oldu. ABD, İngiltere, Fransa, Avusturya, Almanya, Japonya, İsveç, Suudi Arabistan, Çin ve Hollanda olmak üzere 11 ülke, değişik amaçlarla bu mekanlarda çekimler gerçekleştirdi.

Birçok reklam filmi de çekildi

Öte yandan birçok firma reklam filmi çekimi için gar ve istasyonları tercih etti. Turkcell, Avea, Vodafone’un yanı sıra Vestel, Digitürk, EXPER Bilgisayar, Microsoft, Rodi, Eti ve Yumoş gibi markaların reklam çekimleri Haydarpaşa Sirkeci’de gerçekleştirildi. Belgesel, tez ve sosyal içerikli çekimlerden ücret talep etmeyen TCDD, diğer çekimlerden 250 bin lira kazandı. AA

DİZİLERİN DİLİ OLSA DA KONUŞSA

GARLAR ve trenler son dönemde beğeniyle izlenen reyting rekortmeni diziler tarafından büyük rağbet gördü. Ezel, Behzat Ç, Hanımın Çiftliği, Yaprak Dökümü, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Leyla ile Mecnun, Geniş Aile, Kavak Yelleri, Yerden Yüksek, Gönülçelen, Bizim Yenge, İffet, Şafaktepe gibi izlenme rekorları kıran dizi filmlerin bazı sahneleri gar ve trenlerde çekildi. Yaprak Dökümü dizisi, ünlü veda sahnesini Haydarpaşa’da çekmişti.

Kaynak : http://www.stargazete.com

Reklamlar