Haydarpaşa Garı’na gerek yok“Almanya’nın Ortasında Alman – Türk Başarı Öyküleri “ kitabının tanıtımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında yapıldı. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Almanya’nın Stutgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster katıldı. Kitap tanıtımının ardından Başkan Topbaş gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, Haydarpaşa Garı’nda son seferlerin yapıldığı hatırlatıldı. Topbaş, Haydarpaşa Garı’nın yerine ne yapılacağı sorusuna, “Hızlı tren ve hatların rehabilitasyonu için bir çalışma başlatıldı. Bu tabii ki mevcut banliyö hatlarını da etkiliyor ve Haydarpaşa, Marmaray ’dan sonra gar fonksiyonunu bir miktar yitirmiş oluyor. Artık trenler mevcut Marmaray’ı kullanmak suretiyle kesintisiz geçecekler. Yani bir gar ihtiyacı kalmayacak. İnsanlar istedikleri herhangi bir istasyondan inip binebilecekler” dedi.

Topbaş, “İstanbul için önemli bir eser kabul ettiğimiz önemli yapının çevresiyle ilgili nazım plan çalışmaları yapıldı. Haydarpaşa tren garını burada verilen fonksiyon sanatsal kültürel aktiviteler kısmen belki bir konaklama fırsatı verebilecek şekilde değerlendirilebileceğiz” şeklinde konuştu.
Metrobüs’te 800 bin kişi
Kar yağışı sırasında metrobüste zaman zaman aksamalar yaşandığının hatırlatılması üzerine Topbaş, “Tabii ki metrobüs hattı kesintisiz bir hat olarak yapıldı. Yöneliş tamamen metrobüse olunca, kapasitesini çok aştı. Biz metrobüsü kurgularken, 400 bin civarında bir yolcu değerlendirmesi yapmıştık. 700 binleri bu yağışlarda 800 binleri bulan bir yoğunluk yaşandı. Bu hava şartları sadece İstanbul için geçerli değil. Amerika’da New York’ta Avrupa’da çok daha ciddi sıkıntılar ortaya çıkmakta” dedi.

Kaynak : http://gundem.milliyet.com.tr

Reklamlar