HEYKEL-GARAJ TRAMVAY HATTI PROJESİ ONAY İÇİN DLH GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE GÖNDERİLDİ (VİDEO)

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN, KENT MERKEZİNİ ÇAĞDAŞ VE KONFORLU ULAŞIMLA BULUŞTURMAK AMACIYLA HAZIRLADIĞI HEYKEL-GARAJ TRAMVAY HATTI PROJESİ ONAY İÇİN DLH GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE GÖNDERİLDİ.
– BAŞKAN ALTEPE, DLH’DEN ONAY ÇIKMASININ ARDINDAN NİSAN AYI GİBİ İHALEYİ YAPIP, YILBAŞINA KADAR DA İNŞAATI TAMAMLAMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
– HEYKEL- GARAJ HATTININ DEVREYE ALINMASIYLA KENT MERKEZİNİN DAHA ÇAĞDAŞ VE KONFORLU BİR HAL ALACAĞINI DİLE GETİREN BAŞKAN ALTEPE,” EGZOZ KOKUSU, ARAÇ GÜRÜLTÜSÜ MİNİMUMA İNECEK. ORTALAMA 100 TAKSİ DOLMUŞLA TAŞINAN YOLCU TRAMVAYLA BİR KEREDE TAŞINARAK ARAÇ YOĞUNLUĞUNA SON VERİLECEK” DEDİ.


Büyükşehir Belediyesi’nin “Bursa’yı demir ağlarla örme” hedefinin ikinci ayağını oluşturan kent merkezi tramvay hatlarında ilk uzun hat olan Heykel-Garaj tramvay hattında hazırlanan projeler onay için DLH Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Onay alınmasının ardından Nisan ayında ihaleye çıkmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, 2013 başında ise inşaatı tamamlamayı amaçlıyor.
Bursaray Görükle ve Emek hatlarının ulaşıma açılmasının ardından ana güzergah olan Kestel Hattı’nda da çalışmaları hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, şehir içi tramvay hattı projelerinde de önemli bir mesafe kat etti. Santral Garaj, Darmstadt Caddesi, Stadyum Caddesi, Altıparmak Caddesi, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Uluyol Caddesi’nden tekrar Santraj Garaj’a ulaşacak olan yaklaşık 6 kilometrelik T1 hattının tamamlanan projesi, onay için Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Zaman kaybetmemek için gerekli altyapı hazırlıklarını da tamamlayan Büyükşehir Belediyesi onayın gelmesinin ardından Nisan ayında ihaleye çıkıp, hemen inşaatı başlatacak.

Merkeze konfor geliyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, titizlikle yürüttükleri proje sürecini tamamladıklarını, işe başlamak için sadece DLH’ den onay beklediklerini söyledi. Nisan ayında ihaleyi yapıp, yılsonuna kadar çalışmaları bitirmek istediklerini dile getiren Başkan Altepe, “İnşaata Ulu Cadde’ nin İnönünü Caddesi kısmından başlayıp, süratle hattı tamamlamak istiyoruz. Planlamamıza göre 13 duraklı hatta 12 araç çalışacak Toplam 280 kişi kapasiteli modern araçlarımızla merkezdeki trafik yükü önemli ölçüde azalacak. Yaklaşık 100 taksi dolmuşla taşınan yolcu 1 tramvayla taşınmış alacak. Böylelikle kent merkezi araç yoğunluğu, gürültü ve egzoz gazı kirliliğinden arınmış olacak. Atatürk Caddesi’ nde hayata geçirdiğimiz cephe düzenleme çalışmaları, güzergah üzerindeki tüm caddelerde yapılacak. Böylelikle kent merkezi hem ulaşım açısından hem de görsel açıdan daha çağdaş bir görünüme bürünecek” diye konuştu.

Kaynak : http://www.bursa.bel.tr/

 

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar