Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren Projesinde istasyon tartışmaları.

Ankara-Tiflis bağlantılı ”İpek Yolu Hızlı Tren Projesi” kapsamında çalışmalar sürerken istasyonunun kurulacağı yerlerle ilgili tartışmalarda had safhaya çıktı.
Ankara-Tiflis bağlantılı ”İpek Yolu Hızlı Tren Projesi”nin ilk ayağını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas demiryolu projesinde değişiklik yapılarak, Doğankent bölgesi yakınlarındaki istasyonun Sorgun ilçe merkezine kaydırıldığı, Divanlı Köyünde kurulacak istasyonun ise pasif hale getirilmeye çalışıldığı, köy yakınında istasyon ile ilgili çalışmalar yapılırken, altyapının olmadığı iddiaları zirve yapmaya başladı.
Yozgat insanının çok uzun yıllardır beklediği, siyasi hesapların kurbanı edilmeye çalışıldığı yönündeki iddialar ayyuka çıkarken, Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ’ın Sorgun ilçesine yaptığı ziyaretteki konuşmasında gözden kaçan, ”Yüksek Hızlı Tren Yolu çalışmalarını Sorgunlular yakından takip ediyorlar. Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nun Sorgun’da olduğunu biliyoruz. Bu istasyon Sorgun’a önemli katkılar sağlayacak” şeklindeki açıklaması, iddiaları doğrular nitelikte olduğu ileri sürüldü.
Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren projesinin ilk etabını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas arasındaki çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği, 2014 yılında altyapının tamamen bitirilerek, 2015 yılında rayların döşenip, yolcu taşımacılığına Sivas-Ankara arasında başlanılacağı kaydedildi.
Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Demiryolu’nun doğuyu, batıya bağlayan bir yol olduğu, Türkiye açısından son derece önem taşıdığı, projenin Yozgat’ın gelişmesi noktasında da önemli rol oynayacağı vurgulandı.
Yozgat-Sivas arasındaki çalışmaların bitirilmesinin yeterli olmadığı, Yozgat-Ankara arasının da ihalesinin yapılıp, tamamlanması gerektiği hatırlatıldı.
Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü hazırladığı projeyle ilgili olarak, Ankara-Sivas güzergahı; bir taraftan ülkemizin batı sınırından doğu sınırına kadar uzanan demiryolu ağının boylamasına ana arterin bir parçasını oluşturmakta, diğer taraftan ise Avrupa-İran, Avrupa-Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinin demiryolu bağlantısı üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Pan-Avrupa 4. Koridorunun devamında yer almaktadır. Ankara-İstanbul ve Ankara-İzmir Hızlı Tren hatlarının işletmeye açılması ile birlikte, ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki bağlantıyı sağlayacak olan bu güzergahta çok yoğun demiryolu trafiği olacağı tahmin edilmektedir görüşünü de ortaya koydu.
Mevcut Ankara-Sivas Demiryolu güzergahı 602 kilometre olduğu vurgulanarak, bu proje ile 141 kilometre mesafenin kısalarak 461 kilometreye ineceği, Ankara-Sivas karayolu güzergah uzunluğunun ise 442 kilometre olduğu ifade edildi. Proje tamamlandığı zaman mevcut seyahat süresinin 12 saat olan Ankara-Sivas arası 2 saat 51 dakikaya, mevcut seyahat süresi yaklaşık 21 saat olan İstanbul-Sivas arasının da 5 saat 49 dakika olacağına vurgu yapıldı.
DLH Genel Müdürlüğü tarafından Ankara-Sivas Demiryolu hattının güzergah çalışmalarına 5 Ekim 2004 tarihinde başlanıldığı, 22 Haziran 2006 tarihinde tamamlanarak onaylanıp, kamulaştırma planlarının hazırlandığı kaydedildi. Projeye göre; Projenin başlangıcı Kayaş’tan Yerköy’e kadar mevcut tren hattı takip edilecek olup, Yerköy den sonra hattın ayrılacağı ifade edilerek, şöyle denildi:
”Hat, Yozgat – Doğankent üzerinden Yıldızeli İstasyonunda birleşecektir. Ankara Sivas Projesi 2 kesim halinde ihale edilecektir. Ankara (Kayaş)- Yerköy arasının uygulama projeleri Hızlı Tren İşletmeciliğini sağlayacak standartlara sahip olmadığından, proje revizesi yapılmak üzere tekrar ihale edilmiştir. İhale değerlendirme çalışmaları sürmektedir. Projede Yerköy-Doğankent arasında 3, Doğankent-Sivas arasında 4 adet olmak üzere toplam 7 adet istasyon planlanmıştır. Bunlar, Yerköy-Yozgat-Sorgun-Doğankent-Yavuhasan-Yıldızeli-Kalın istasyonlarıdır. İstasyonlar proje kapsamında yer almakta olup bina ve müştemilatlarının yapım işleri ayrıca ihale edilecektir.”
Hazırlanan tabloda ise, Ankara-Kayaş istasyonları arası demiryolu mesafesinin 13 kilometre olduğu 120 kilometre maksimum hız ile gidecek olan hızlı trenin bu mesafeyi 10 dakikada da kat edeceğine yer verildi. Ankara-Kırıkkkale arasının 88 kilometre, maksimum 200 kilometre hız ile bu mesafeyi 45 dakikada, Kırıkkale-Yerköy arasının 102 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 33 dakikada, Yerköy-Yozgat arasının 35 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 12 dakikada, Kırıkkale-Yozgat arasının 137 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 45 dakikada, Ankara-Yozgat arasının 225 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 90 dakikada, Yozgat-Doğankent arasının 58 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 20 dakikada, Doğankent-Sivas arasının 175 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 59 dakikada, Yozgat-Sivas arasının 235 kilometre, maksimim 250 kilometre hızla 79 dakikada, Ankara-Sivas arasının 460 kilometre, maksimum 250 kilometre hızla 1 saat 69 dakikada kat edeceği belirtildi.
Verilen bu tabloda Sorgun ilçe merkezi bulunmazken, Doğankent Beldesindeki istasyonun varlığı görülmektedir.
Bu durumdan haberdar olan Doğankent halkının tepkisini dile getiren Belediye Başkanı Doğan Sungur, basına yansıyan açıklamasında, Ankara-Tiflis bağlantılı İpek Yolu Hızlı Tren Projesi’nin ilk ayağını oluşturan Ankara-Yozgat-Sivas arasındaki demir yolu güzergahında değişiklik yapıldığını iddia ederek, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını söylemişti. Başkan Sungur, ihale edilen eski projede, beldelerinde bir istasyon bulunduğunu, ancak yeni güzergahtan Yozgat’ın yararlanamayacağını iddia etmişti.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ’da bahsetmişti
Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, İpek Yolu Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesi’nde değişiklik yapıldığını, bir süre önce Sorgun ilçesinde katıldığı etkinlikte, dolaylı olarak doğruladı. Bakan Bozdağ’ın, ”Yüksek Hızlı Tren Yolu çalışmalarını Sorgunlular yakından takip ediyorlar. YHT’nin İstasyonu’nun Sorgun’da olduğunu biliyoruz. Bu istasyon Sorgun’a önemli katkılar sağlayacak” şeklindeki açıklamasının gözden kaçtığı vurgulanarak, bu açıklamanın ortaya atılan tüm iddiaları doğrular nitelikte olduğunun altı çizildi.
Bakan Bozdağ, Sorgun ilçesindeki konuşmasında şunları kaydetmişti:
”Sorgun adeta Akdeniz ile Karadeniz’in yol kavşağında ve hızlı trende de Orta Asya ile Batı Avrupa’nın yol kavşağında, çok merkezi bir noktada. Üniversitesiyle, hastanesiyle, stadyumuyla, Fen Lisesi’yle, Anadolu liseleriyle, Anadolu Öğretmen lisesiyle, alt yapısıyla, üst yapısıyla bambaşka bir Sorgun ortaya çıkıyor. Sorgun değişen yapısıyla daha da gelişeceğine ben yürekten inanıyorum. Hızlı tren Yozgat’ın tarihinde gördüğü en önemli yatırım projesidir. Türkiye’nin de en önemli yatırım projelerinden bir tanesidir. Başbakanımızın direktifleri doğrultusunda hızla devam ediyor. Bu proje hayata geçtiğinde Yozgat, Sorgun ve tüm bölgemiz hem Avrupa’ya, hem Orta Asya’ya daha yakın olacak. Seyahat ve ticaret açısından, hem de malların taşınmasında çok önemli avantajları da beraberinde getirecektir. Biz Türkiye için, Yozgat için, Sorgun için üzerimize düşenleri yapmaya özen gösteriyoruz. Her zaman ifade ediyoruz, Yozgatlının ve Sorgunlunun duası her zaman bizim üzerimizde, boynumuzun borcunu ödeme yükümlülüğümüz var.”


Kaynak : www.sorgunpostasi.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar