İrlandanın Şehirlerarası Demiryolları Yatırım Planları

İrlanda’nın 2030 yılına kadar ki demiryolları yatırımlarının şu anki ihtiyaçları ve gelecek vizyonu yayımlandı. gelişmeler gösteriyor ki İrlanda  , uzun vadede  şu anki şehirlerarası demiryollarının kapasitesini artırmalı ve hızlı tren yatırımlarına hız vermeli. İrlanda ulusal demiryolları (Iarnród Éireann ) büyük şehirler arasında ki hatlara öncelik verilmesi gerektiği sonucuna ulaştı. Öncelikli hedef başkent Dunlin in diğer şehirlerle bağlantılarının tamamlanması .


Bu doğrultuda 3 başlıklı bir strateji öneriliyor.

-İlk aşama olarak 2015 yılına kadar yolcu yararları ve ücret geliri  üzerinde durulacak.  Buna ‘ hızlı kazanma’ stratejisi adı veriliyor.

-İkinci aşamada 2015-2020 yılları arasında Portarlington – Athlone hattının kapasitesinin arttırılması  , Clongriffin ve Dublin Havaalanı arasında DART banliyö bağlantısının kurulması ve çeşitili hat yenilemeleriyle mevcut talebin arttırılması hedeflenmektedir.

  • Son aşamada ise Cork ve Galway arasında ki hattın elektrifikasyonunun tamamlanması ve Mevcut şehirlerarası DMU hatların  erken değiştirilmesi hedeflenmektedir.

2030 yılına kadar yıllık altyapı harcamaları için   215 milyon €  ,  stok bakım ve yenilemeleri için  116 milyon €  kaynak ayrılması planlanıyor.

Kaynak : Railway Gazette


İlk yorum yapan olun

Yorumlar