İstanbul Büyükşehir Belediyesi Havaray Projeleriİlk aşamada gerçekleştirilmesi planlanan Bostancı – Ataşehir – Ümraniye hattı yapım ihalesinin finansman modeli ile ilgili çalışmalara başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Raylı Sistem Müdürlüğü’nce, gerçekleştirilecek olan havaray projeleri
ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi. Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; ilk aşamada gerçekleştirilmesi planlanan Bostancı – Ataşehir – Ümraniye havaray ihalesinin finansman modeli ile ilgili çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz yetkililer, proje için Kamu – Özel Sektör ortaklığı veya dış kredi modelleri üzerinde çalışmalar yapıldığını ve konunun önümüzdeki günlerde netlik kazanacağını kaydettiler. Projenin dış kredili gerçekleştirilmesi halinde Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacak. Gerekli onayların alınmasından sonra bu yılın ikinci yarısında ihale ilanı yapılarak firmalardan teklif istenecek. Etüt proje çalışmaları tamamlanan projenin yaklaşık
772.3 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.

Finans Merkezi’ni D-100 Karayolu, Kadıköy – Kartal Metro Hattı, Marmaray ve Üsküdar – Ümraniye- Çekmeköy Metro Hattı ile birleştirmek üzere planlanan Proje’nin, Bostancı – Kozyatağı – Ataşehir – Ümraniye – Çakmak güzergahında yapılması hedefleniyor. Yetkililer, diğer havaray hatlarının ise etüt aşamasında olduğunu ve bunlarla ilgili çalışmalara ise önümüzdeki günlerde başlanacağını kaydettiler.

Bu hatların, araçlarla birlikte kilometre maliyeti, 25 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Havaray ile günde ortalama 40-50 bin yolcu taşınması planlanıyor. Etüt aşamasında olan havaray projeleri şöyle belirlendi:

  • Şişli (Zincirlikuyu) – Beşiktaş – Sarıyer (Rumeli Hisar Üstü) – (4.5 kilometre uzunluğunda)
  • Kartal -D-100 (3 kilometre uzunluğunda)
  • Beyoğlu – Şişhane (5,5 kilometre uzunluğunda )
  • Sabiha Gökçen Havalimanı – Formula (7,7 kilometre uzunluğunda)
  • Maltepe – Başıbüyük (3,6 kilometre uzunluğunda)
    1. Levent – Gültepe – Çeliktepe – Levent (5,5 kilometre uzunluğunda)
  • Sefaköy – Kuyumcukent – Havaalanı (7,2 kilometre uzunluğunda)

Kaynak : Yatırımlar

 

 

 

 

Reklamlar