İstanbul Finans Merkezi’nin proje planı Ataşehir’e metro hattı bağlantısı yapmakİstanbul’u dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri yapmak üzere planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin sır gibi saklanan proje planı ve konsepti nihayet ortaya çıktı.

2 milyon 500 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek olan finans merkezinin inşasında genel konsept Osmanlı mimarisinden alındı. Bu kapsamda merkezin içerisine, Kapalıçarşı’nın modern bir kopyası olacak bir çarşı da yer alırken, tüm ortak alanlarda, İstanbul’un tarihi dokusunda yer alan ve geleneksel mimarinin unsurlarını oluşturan çeşmeler, kapılar ve kemerli yapılar kullanılıyor. İstanbul Finans Merkezi’nde Ziraat Bankası ve Halkbank Genel Müdürlük binaları ana yapıları oluştururken, bunların yanlarına karşılıklı dizilmiş Vakıfbank, BDDK ve SPK binaları da bulunuyor. Öte yandan Merkez Bankası için finans merkezinde yer ayrılmaması da dikkat çekti. Finans merkezinde sadece finans kurumlarına ait binalar değil, Varyap, Sarp, TAO gibi inşaat firmalarının yapacağı büyük ofis, konut, kongre merkezi ve otel projeleri de yer alacak.

İstanbul Finans Merkezi’nin tamamlanan projelerine göre merkez, New York, Londra ve Dubai’deki finans merkezlerinden daha büyük bir alanı kapsayacak. Merkez, Anadolu Yakası’nda Ataşehir ile Ümraniye ilçe sınırlarının kesiştiği noktada E5 ve TEM’den yararlanabilecek şekilde inşa edilecek. Finans merkezi, anlaşma sağlanan ikinci metro hattı da dahil edildiğinde, 2 metro hattıyla şehre bağlanacak.

Yeni metro hattı

Finans Merkezi’nin planı ayrıca, merkeze yeni bir metro hattı bağlantısı öngörüyor. Bu hattın güzergahıyla planda yer alması da sürpriz bir gelişme olarak nitelendirildi. TOKİ’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bu metro hattı için görüşme yürüttüğü biliniyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gelişmeyle ilgili bir grup gazeteciye bilgi verirken, İstanbul Finans Merkezi projesini tamamladıklarını, inşaatın yakında başlayacağını söyledi. Bayraktar, İstanbul’un proje sayesinde yeniden dünyanın gözbebeği olacağını ifade ederek, “Geçmişin her döneminde güç, ihtişam ve zarafetin sembolü olan İstanbul, tarihi misyonuna yakışır bir şekilde önce bölgesel ardından da küresel ticaretin merkezi olacak” dedi.

Başbakan beğendi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, İstanbul Finans Merkezi’nin tamamlanan master plan ve proje detaylarıyla ilgili geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu’na bir sunum yaptığı öğrenildi. Bu kapsamda Bakan Bayraktar’ın sunumuna ek olarak proje maketini de bakanlara ve Başbakan Erdoğan’a anlattığı belirtildi. Verilen bilgiye göre Başbakan Erdoğan, projenin son halinden çok memnun kaldığını ifade etti.

Kaynak : Gazete Vatan

Reklamlar