İstanbul’da 2013’ten sonra trafik rahatlayacak.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’la Ankara’da yaptığımız söyleşinin ikinci bölümünde, karlamücadelenin zorlu taraflarını, İstanbul trafiğine düşünülen tedbirleri,metro yatırımlarındaki yeni düzenlemeleri konuştuk.

İstanbul’da 2013’ten sonra trafik rahatlayacak

Sayın Bakan, sizinle buluşmamız, ulaştırmanın zor koşullarına karın ve kışın en yoğun zamanına rastladı. Sizin alanlarınıza giren hava, kara ve deniz taşımacılığında kötü durumlar yaşandı ama her zamanki gibi İstanbul trafiği sık sık kilitlendi. Acaba, siz İstanbul Belediye Başkanı olsanız bu trafik kâbusunu nasıl çözerdiniz? İstanbul ölçeğindeki büyük şehirlerin hepsinde bırakın kış şartlarını, yaşanan olumsuzlukları, felaket veya bir olağanüstü durumu, trafik her zaman vardır. Londra’da, Paris’te, New York’ta trafik tıkır tıkır işliyor diyenin alnını karışlarım. İşlemiyor, işlemez de. Bunlar büyük şehirlerin ve yaşayanların peşinen kabul etmesi gereken bir şey. Neyi konuşmamız lazım? İstanbul’da katlanılabilir bir trafik yükünden bahsetmemiz lazım. Yani, çekilebilir trafik. Bunun üstünde olursa trafik yürümüyor demektir.

Marmaray 1,5 milyon yolcu taşıyacak

Trafiğin katlanabilir olabilmesi için İstanbul’dan geriye göç mü gerekiyor? Göç demiyorum ama tedbir alacağız. İstanbul’da trafik çok tıkandı, ‘Hadi, buyurun gidin’ diyecek halimiz yok. Çözüm üretmek bizlerin görevi. Bakın Marmaray’ı yapıyoruz. 2013’te bitecek. İstanbul-Ankara hızlı trenini yapıyoruz. Şimdi Kartal-Kadıköy metrosu bu sene nisan ayında devreye girecek. Levent tarafında da yapılıyor. Üsküdar-Dudullu-Çekmeköy metrosunun ihalesi yapıldı. Marmaray’ın hemen yanında bir tüp geçit daha yapıyoruz. Oradan da araçlar geçecek. Ve 3’üncü köprü yola çıkıyor. Bütün bunları aldığımızda belli bir rahatlama olacak. Kısaca soruyorum, 2013’ten sonra İstanbul trafiği rahatlayacak mı? Halka, böyle bir müjde verebilir miyiz? Kısmen rahatlar. Marmaray başlı başına bir günde 1,5 milyon insanı iki yaka arasında taşıyacak. Bu çok önemli bir şey. Raylı sistemin payı yüzde 8’lerden yüzde 30’lara çıkacak. Deniz zaten olabildiğince yapılıyor. Çok fazla artırma şansımız yok. İstanbul’un trafiği sadece yol problemi değil.

Metrosunu yapamayan belediyelere müjde

Ankara için Keçiören metrosuyla ilgili önemli bir protokol imzaladınız. Büyük şehirlerde metro yapımını Hazine mi üstleniyor? Sırada İstanbul mu var? İstanbul var, İzmir, Adana var. Zamanlama ile ilgili herhangi bir şey şimdilik söylemem. Onlar taleplerini yapıyor, biz bütçe planlamalarına göre bu talepleri değerlendireceğiz. Kanun şunu getiriyor; Bakanlık olarak biz de yapabiliriz, belediyeler de yapabilir. Onların yapma yetkisini elinden almıyoruz. Eğer biz yaparsak daha sonra yatırım tutarını kapatana kadar metro gelirlerinin yüzde 15’i her yıl Hazine’ye verilecek. Belediyelerin bütçeleri, metro yapmaya yeterli gelmiyor değil mi? Yetmiyor ama bizim de bütçemiz sınırlı, sonsuz değil. Bir öncelik sıralaması yapacağız, ona göre de uygulayacağız.

Kaynak : Bugün

Reklamlar