İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Karşıyaka’da tramvay Projesini hayata geçirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarınıBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ı ziyaret etti. Kocaoğlu, belediye bandosu eşliğinde, CHP İlçe Başkanı Adnan Alabay, belediye meclis üyeleri, Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Rifat Özer, bürokratlar, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş tarafından karşılandı.

Konak eski Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Muzaffer Tunçağ’ın da hazır bulunduğu ziyaret son derece sıcak bir atmosferde gerçekleşti. İki başkan projelerini anlattı, görüş alışverişinde bulundu.

Aziz Kocaoğlu, uzun süredir Karşıyaka’yı dolaşma ihtiyacı içinde olduklarını belirterek bu ziyareti yaptıklarını ifade etti..

Görüşmede, Karşıyaka değil İzmir’in fark edildiğini herkesin gördüğünü söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “Kendilerini ben bir kez daha kutlamak da istiyorum. İzmir’i köy yaptı diyenlere iyi bir cevap verdi. 200 il arasında bir değerlendirmede İzmir’in 4.’ncü çıkması sürpriz değil. Bu yapılanların göstergesiydi. Biz son dönemde kendi eksiklerimizi gideriyoruz. Yaşadığımız sorunlara cevapların hemen verilmesi bizi mutlu ediyor. Allah sağlık ve uzun ömür verdiği sürece başımızdan hiç gitmesin. O kendi kararını kendi vermeyecek. Onun kararını halk verecek.2009 yılında arkasındaydım bundan sonra da arkasında olmaya devam edeceğim.”dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da uzun bir aradan sonra İzmir ve Karşıyaka’da yakın dönemde yapılması planlan projeler hakkında bilgi verdi. Karşıyaka’nın sorunlarına yönelik sıkıntıları dinledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka, Bornova, Buca, Konak vb ilçelerin belediyelerinin güçlü olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasına, bu gibi ilçelerde daha büyük projelere yönelik çalışmaların yapıldığını söyledi. Karşıyaka’da tramvay ve opera gibi önemli projeleri hayata geçirmek için üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizen Kocaoğlu “Karşıyaka’ya yapılacak opera binası ilçeye ayrı bir cazibe katacak. Konuyla ilgili bir pürüz vardı. O pürüz giderildi. Türkiye’de ilk defa projelendirilmiş opera binasını yapacağız. Deniz kıyısında ilk defa böyle bir şey yapılıyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın da hakkını yememek lazım… Araziyi bize O verdi.“ şeklinde konuştu. Fikir babasının Karşıyakalılar olduğu tramvay konusundan da söz eden Aziz Kocaoğlu, resmi prosedürlerin sürdüğünü, projenin DLH’de olduğunu anlattı. Eğer proje gerçekleşmezse başka formüller arayacaklarının da altını çizdi. Büyükşehir Belediye Başkanı, kredibiletesi en yüksek kurumlardan bir tanesi olduklarına da belirterek tramvay projesini destekleyen kuruluşlarla da görüştüklerini hem Konak’ın hem de Karşıyaka’nın tramvay hattı temelini birlikte atmayı umut ettiklerini söyledi. Aziz Kocaoğlu İzmir’i tasarım kenti yapmayı hedeflediklerini körfezi yüzülebilir hale getirmek istediklerini kenti kalkındırmak istediklerini vurguladı. Mavişehir’e de bir iskele yapmayı planladıklarını dile getirdi.
Toplantıda hazır bulunan meclis üyeleri ile de görüş alışverişinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na daha sonra Başkan Cevat Durak günün anısına Prof Dr Engin Berber ile Yardımcı Doçent Dr Erkan Serçe’nin 5,5 yıllık bir araştırma sonucu kaleme aldıkları kaynak kitap Karşıyaka Tarihi Kitabı ile Osmanlı döneminden Tevhid Vazo armağan etti.

Kaynak : yerelgundem