İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, İzmir Körfezi için ikinci kez işbirliği yapacakAliağa – Menderes hattında 80 kilometrelik raylı sistemi İzmir’e kazandırmak için birlikte çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, İzmir Körfezi için ikinci kez işbirliği yapacak.

Körfezin kuzeyinde bir sirkülasyon kanalı açmak ve dere ağızlarını sürekli temizleyerek sığlaşmayı önlemek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve limanı genişleterek kapasitesini artırmayı hedefleyen TCDD, aylardır sürdürdükleri çalışmalarda önemli bir noktaya geldi. TCDD, İzmir Körfezi ve İzmir Limanı Rehabilitasyon Projesi kapsamında ÇED raporunun hazırlanması ve ÇED kararlarının alınmasına yönelik danışmanlık hizmeti verecek firma ile sözleşme imzaladı ve süreç başladı. Körfez’de başlayan bu yeni işbirliği için bir araya gelen İZSU, TCDD ve DLH yetkilileri, yürütülecek çalışmalar ve yöntemlere ilişkin görüş alışverişinde bulundu. İZSU Genel Müdürlüğü’ndeki toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.

Büyük Körfez Projesi’nin, İzmir iç körfezinin hayatiyetini sürdürmesiyle doğrudan ilgili olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Körfez’e derelerden alüvyon akışı oluyor. Bu alüvyonlar giderek körfezi sığlaştırıyor ve dolduruyor. 20 yılı aşkın bir çalışmayla başlayan Büyük Kanal Projesi’ni, son iki yıldır yaptığımız temizlik ve ilave hat yapımı gibi çalışmalarla ciddi anlamda revize ettik. Yaz sonunda hizmet vermeye başlayacak tarama gemisi ile İzmir Körfezi’nin dere ağızlarında ve belli bölümlerinde derinleştirme çalışmaları yaparak körfezin sürekli taranmasını ve gelen alüvyonların bertaraf edilmesini sağlayacağız. Ayrıca Körfez’in kuzey aksında açılacak sirkülasyon kanalı, suyun kalitesini artıracak ve Körfez’e canlılık getirecek” şeklinde konuştu.

Başkan Kocaoğlu, son 4 yıldır Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile bu projenin bilimsel altlığını oluşturacak çalışmalar yürüttüklerini de kaydederek, ağır tonajlı gemilerin yanaşamaması nedeniyle limanın her gün kan kaybettiğini, derinliğin artırılması ile birlikte İzmir ekonomisinin güçleneceğini sözlerine ekledi. TCDD yetkilileri de limanda yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Toplantıya, TCDD’nin açtığı ihale kapsamında danışmanlık hizmeti verecek firma yetkilileri de katıldı.

Kaynak : TCDD