İzmit – Gebze Arasındaki Raylar SökülüyorYüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi nedeniyle, İzmit- Gebze arasında tren seferlerinin durdurulmasının ardından, hızlı trene uygun ray sistemi için eski rayların sökümüne başlandı. Söküm işi ilk aşamada Gebze ile Körfez ilçeleri arasında gerçekleştirilirken, demiryolunun Derince-Köseköy hattı ise şimdilik Derince Limanı’ndan malzeme taşınması nedeniyle sadece yük trenlerine açık tutuluyor.

İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan köprü konumunda olan Kocaeli ile İstanbul arasındaki demiryolu hattı, 122 yıl aradan sonra Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle geçen 1 Şubat’tan itibaren kapatıldı. İlk aşamada 56 kilometrelik Köseköy-Gebze hattındaki rayların Yüksek Hızlı Tren hattına uygun hale getirilmesi amacıyla, iş makineleriyle sökümüne başlandı.

Gebze’den başlanan ve Körfez İlçesi’nin Kirazlıyalı İstasyonunda da devam eden söküm çalışmalarında onlarca işçi çalışıyor. TCDD’nin iş makinaleri yardımıyla sökülen raylar vagonlara yüklenirken, zemindeki beton bloklar ve mıcırlar da kamyonlarla götürülüyor.

Kaynak : Haberler