Keçiören-Tandoğan metrosu 780 günde tamamlanacakAnkara’da Keçiören-Tandoğan Metro Hattı, atılan imzalar sonucu 780 günde tamamlanarak Başkentlilere hizmet vermeye başlayacak.

Keçiören-Tandoğan Metro Hattı’nın yapım sözleşmesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda düzenlenen törenle bakanlık ve Gülermak-Kolin iş ortaklığı ile imzalandı. İmza töreni öncesi kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Banil Yıldırım, Keçiören-Tandoğan metro hattının imzası ile birlikte Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent hatlarının ihalelerinin yapıldığını ve bu iki hattın sözleşmelerinin 1-2 hafta içerisinde imzalanacağını söyledi.

Eş zamanlı olarak 3 hattın yapımına başlanacağını vurgulayan Bakan Yıldırım, “Her şey yolunda gider, olağanüstü bir olay olmazsa 2–2,5 yıl içerisinde bu metrolar hizmete girecek. Yer altı çalışmalarında bazen öngörülmeyen durumların olabiliyor. Gece gündüz aralıksız çalışacağız. Yüklenicilerimizin herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamaları için elimizden gelen bütün gayreti, katkıyı göstereceğiz. Üzerimize aldığımız sorumluluğun ne kadar önemli, ne kadar acil olduğunu biliyoruz. Ama bütün imkânları bu konuda seferber edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Programda söz alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise belediye olarak metroların bitirilmesi için güçlerinin yetmediğini kaydetti.

Gökçek, projenin bitmesiyle Ankara’nın raylı sistem hattına 44 kilometrelik yeni hattın ekleneceğini hatırlatarak, “Keçiören-Tandoğan Metro Hattı’nın yapımına 143 milyon lira harcadık. Ama tamamlamak için gücümüz yetmedi. Metro Hattı’nın yapımının 2,5 senede bitirilmesinin öngörülüyor. Bakanımız Binali Yıldırım’dan metro hattının 2013 yılı sonunda hizmete girmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Binali Yıldırım ile yapımcı firmalar Gürmak ve Kolin yetkilileri metro sözleşmesine imza attı. İmza töreninden sonra Bakan Yıldırım, 880 gün olan projeyi bitirme gününü firma yetkilileri ile yaptığı pazarlık sonucu 780 güne indirdi.

Kaynak : CİHAN

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.