KÖPRÜ KAPANACAK MI?İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Habertürk TV’de yayınlanan ve belediyeye ait Topkapı Zeytinburnu’nda bulunan Panoramik Müze’de canlı olarak gerçekleşen Teke Tek programına katılarak Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

(Boğaziçi Köprüsü’nün kapatılıp bakıma alınacağıyla ilgili) “Burada 40 yıllık bir köprüden bahsediyoruz. Günde 180-210 bin araç geçiyor. Bu kadar öngörülmemişti. Yalnızca 70 bin araç düşünülmüştü. Teknik sorunları bilemem ama erken yorulma olabilir. Riskten bahsediliyorsa, bu risk feci sonuçlar verebilir. Ulaştırma Bakanımız ve Karayolları Genel Müdürümüz açıklamayı yaptı. Ulaştırma Bakanı, şeritlerin kapatılarak bakımın yapılabileceğini söyledi. Marmaray ya da 3. Köprüye yetişmesini arzu ederdik. Ama bir şey diyemem.”

  1. KÖPRÜ

(3. köprünün gerekli olup olmaması tartışmalarıyla ilgili) “Dünyanın en büyük kentlerinden New York’ta çok sayıda köprü var. İhtiyaç olduğu için bu köprüler var. İstanbul içinden deniz geçen bir şehir ve iki tarafı birbirine bağlamanız gerekiyor. Nüfusun yüzde 40’ı Anadolu’da, yüzde 60’ı Avrupa yakasında yaşıyor. Geçişlere ihtiyaç var. Geçişlerle birlikte nüfusundan kat kat fazla bir sirkülasyon ortaya çıkıyor. Üçüncü bir geçişe ihtiyaç var. Raylı sisteme de ihtiyaç var. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda böyle bir çalışma sürecine girildi ve devam ediyor. İki köprü arasına üçüncü köprü konuşuldu ancak istimlak bedelinin çok fazla olacağı ortaya çıktı. 7 güzergah belirlendi, 5’e indi ve sonunda kuzey geçişi tercih edildi. Başbakanımız da bunda karar kıldı. Körfez geçişini bağlayacak transit geçiş de düşünüldü. Ağır vasıtalar, nakliye araçları geçecek diye düşünüldü. Burada kamulaştırılacak yer az. Ayrıca orman alanı az ve makilik çok yer kaplıyor. Başbakan da orman alanları ve ekolojik dengeye zarar verilmemesi konusuda hassas. Daha güneyde olsaydı Fatih Ormanları’na zarar verilebilirdi. Ayrıca doğaya zarar vermeden, viyadüklerle geçilmesi düşünüldü. 3. köprü şehir içi trafiğe etkisinin yüzde 5 olacağı söyleniyor ancak kritik saatlerde bu oran daha da artacaktır.

Kaynak : http://www.haberturk.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.