Köseköy-Gebze arasındaki raylar sökülüyorİstanbul-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren Eskişehir-Haydarpaşa arasında tren seferleri tümüyle kaldırılmıştı. İstanbul-İzmit arasında işe ve okula ekonomik ve güvenli olduğu için trenle gidip gelenler bu nedenle mağdur olmuş, en azından tek hattın açık tutulması istenmişti. Raylarda yaklaşık bir aydır hiçbir çalışma yapılmayınca, tepkiler büyümüştü. Dün raylardaki ilk çalışmanın fotoğrafı çekildi, çalışmanın başladığı resmen belgelendi.
TÜMÜ SÖKÜLÜYOR

Köseköy-Gebze arasındaki rayların fiziki şartlarının Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilmesi amacıyla 122 yıl aradan sonra ilk kez sökümüne başlandı. Demiryolu iş makinelerinin yardımıyla sökülen raylar vagonlara yüklenirken, zemindeki beton bloklar ve mıcırlar da kamyonlarla götürülüyor. İstanbul-Ankara tren ulaşımını 3 saate indirmesi planlanan YHT projesi nedeniyle 24 ay süreyle tren seferleri yapılmayacak.
KİRAZLIYALI’YA GELİNDİ

Geçtiğimiz günlerde Gebze’den itibaren raylar sökülmeye başlandı ve Kirazlıyalı İstasyonuna kadar gelindi. Zemindeki beton bloklar ile mıcır Bilecik’teki yol yapım çalışmaları için bölgeye gönderiliyor. Rayların sökülmesi bu hızla giderse bir ay içinde tüm mesafenin sökülerek bitirilmesi söz konusu.
DDY’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan son günlerde ulusal basında ve Kocaeli yerel basınında yer alan “Trenler kalktı, çalışma neden hala başlamadı” yönündeki eleştirilere Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından dün resmi açıklamayla yanıt verildi. Açıklamada, çalışma takviminde ve iş programında herhangi bir gecikme, aksama, ağırda almanın söz konusu olmadığı vurgulanırken, “Projenin kamuoyu tarafından görülecek şekilde yürütülmesi, AB görünürlük prensipleri gereğidir” denildi. YHT projesinde, 56 kilometrelik Köseköy-Gebze aksı, Avrupa Birliği hibeleriyle yapılıyor.

Kaynak : Özgür Kocaeli

Reklamlar