Metrobüs durakları çarşıya dönüşüyor.Metro istasyonlarındaki boş alanları kiralayarak Ulaşım AŞ`ye 6 milyon dolarlık gelir garantisi veren Turyap AŞ, şimdi de metrobüs alanlarını çarşıya dönüştürmek için çalışma yapıyor

Günde 1 milyona yakın kişinin kullandığı metrobüs hatlarındaki toplama noktaları çarşı-pazara dönüşüyor. Şu anda işportacıların kullandığı alanlar İETT`nin isteği ile tıpkı metrobüs duraklarında olduğu gibi ticari alanlara dönüştürülüp kiraya verilecek.

Taksim 4. Levent hattı ile Aksaray Havalimanı hattı üzerindeki tam 110 noktada 2 bin 50 metrekare ticari alanların kiralamasını yaptıklarını söyleyen Turyap Pazarlama Koordinatörü Mustafa İpek, “İETT metrobüsle ilgili çalışma yapmamızı istedi. Çünkü metrobüsün yolcu sayısı çok fazla. Metrobüs içinde İETT ile birlikte çalışma yapıyoruz. Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, ve Uzunçayır gibi toplama merkezlerinde 2000-2500 metrekare gibi boş mecralar var. Şu an işportacılarla dolu. Oraları da metrodaki gibi çarşılara dönüştüreceğiz” diye konuştu.

ULAŞIM AŞ 6 MİLYON DOLARA KAVUŞTU

Turyap metro istasyonlarının yanı sıra, istasyonlara bağlantı sağlayan yaya koridorlarını da birer yer altı çarşıya dönüştürüyor. Bugüne kadar hiç kullanılmayan yolcu geçiş noktalarında güvenliğini aksatmayan ticari alanlar yarattıklarını aktaran Mustafa İpek, “Amacımız bu uygulama ile halkın metro içinde kapalı yer psikolojisini yenmek ve oradaki hayatın canlı olduğunu göstermek. İkincisiihtiyaçlarını karşılamak, üçüncüsü ise ticaret. Birinci projemiz çok başarılı oldu. Her istasyona bir kahve dünyası, her istasyona bir unlu mamuller, her istasyona gazete büfeleri koyduk Dünya metrolarında da bu üç temel ihtiyaca cevap verecek zincirler görüyoruz.

Dördüncü olarak da ödeme noktaları koyduk. Onun dışında serpme yaptık. Bazı istasyonlarda kitapçı, bazılarında kozmetik ürünleri, bazılarında ayakkabıcı gibi ihtiyaca göre serptik. Bu proje başarılı olduktan sonra iki tane daha proje çıktı. Metrocity ile Kanyon`un arasında yer alan 180 metrelik koridordaki Çarşı Pazar diğeri ise Zorlu Center ile Zincirlikuyu arasında koridor olacak” dedi.

Kaynak : http://www.istanbulajansi.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.